Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Závislost na nakupování vás ničí? Víme, jak ji překonat

Anna Talašová

Anna Talašová

1. 8. 2011

Shopaholismus je závislost jako každá jiná a to bohužel znamená, že je zatraceně těžké se jí zbavit. Ničí závislost na nakupování vás i vaši peněženku? Nepropadejte panice a pokuste se ji překonat s pomocí následujících rad.

FOTO: Nakupování v Londýně

Trénujte a odoláte, Foto: Andrea Trojanová, Topzine.cz

Chcete se odměnit za další splněnou zkoušku nebo si zlepšit náladu po propadáku u zápočtu? Většina z nás se v těchto chvílích vydá do hřejivé náruče nákupního centra. A není na tom nic špatného. Pokud se ovšem domů nevrátíte s hromadou věcí, které nepotřebujete a nikdy je nevezmete na sebe. Bankovní konto krvácí a vás sžírají výčitky svědomí. Tohle bylo ale na dlouhou dobu naposledy, slibujete si.

Za dva dny se vrátíte z nákupu a kromě narozeninového dárku pro přítele vybalujete i dvoje sandálky (nevadí, že léto pomalu končí), několikery náušnice (podobných máte doma celou sbírku), oranžovou rtěnku (prý se nosí) a zlevněný vršek od plavek (spodek už bohužel neměli). Že tentokrát to bylo opravdu naposledy? Nelžete sama sobě.

Nehledejte v nakupování útěchu

Nejběžnějším spouštěčem impulzivního nakupování jsou deprese a emocionální neklid. Nákup shopaholiky odvede od jejich problémů a cítí se po něm lépe. Ovšem jen dočasně. Jakmile euforie odezní, přijde stav, který je velmi často zase o něco horší, než byl ten před nákupem. Jenže závislí tenhle začarovaný kruh nevidí, a tak každý nezdar řeší nákupem něčeho nového.

Pokud chcete nakupovací závislost překonat, je nutné najít si jiný ventil úzkosti. Začněte tím, že svou mysl zabavíte nějakým jiným způsobem. Najděte si něco, co vám dodá dlouhodobý klid a rovnováhu. Řekněte svým nejbližším přátelům o vašem problému a požádejte je, aby vám pomohli překonat slabou chvilku, když to na vás znovu přijde. Změna nepřijde za noc, ale pokud budete svou výdrž pravidelně trénovat, zlepšení pocítíte.

Vyhýbejte se slevám

Nic nemá tak škodlivý účinek na závisláky jako různé akce a sezónní výprodeje. A právě období prázdnin a konce léta je naprosto nevhodnou dobou pro odvykání. Víme, že je skoro nemožné vyhnout se lákadlům v podobě zlevněného oblečení. Přesto se o to pokuste.

Jestli víte, že na tom konkrétním místě mají až 70% slevy a vy byste si určitě něco vybrala, vyhněte se mu obloukem. Pokud je všechno proti vám a vy musíte dnes a denně procházet kolem obchodů a nákupních center, nechte doma větší hotovost a všechny kreditní karty. Zařiďte si jednu, která bude mít přísný limit a bude určená pouze pro nákupy nezbytně nutného zboží, jako je třeba jídlo nebo drogerie.

Obchodní centra nejsou pro vás

Velké obchodní domy, kde je všechno pohromadě a hezky naservírované, jsou pro shopaholiky prokletím. Víte přesně, co potřebujete koupit, ale podíváte se cestou ještě tamhle a tamhle a najednou se nákup opět nekontrolovatelně zvrtne.

FOTO: Farmářský trh

Naučte se chodit na trh, Zdroj: sxc.hu

Jediným možným způsobem, jak odolat tomuto lákadlu, je do velkých obchodních domů nechodit. Najděte si ve vaší čtvrti malé a specializované krámky. Seženete tam vše, co nutně potřebujete, často ve vysoké kvalitě a navíc v příjemné a přátelské atmosféře. Nákupním centrům se vyhýbejte až do doby, kdy jste si opravdu jistá, že dokážete odolat trikům obchodníků a nakupovací závislosti jste se nadobro zbavila.

Krok za krokem

Zbavit se závislosti na nakupování není jen tak, a i když už jste to jednou zvládla, můžete do ní velmi snadno znovu spadnout. Riziko snížíte tak, že budete postupovat pomalu krok za krokem. Snažte se omezovat impulsy k nakupování postupně. Postupným odvykáním dosáhnete většího úspěchu, než když se drasticky odstřihnete od všeho, po čem tak moc toužíte.

Zažeňte svou chuť pár menšími nákupy, ne nezvladatelným nakupovacím záchvatem, při kterém utratíte nechutnou sumu. Svou pozornost upínejte k jiným aktivitám, které vám přinášejí pocity štěstí, a když udeří touha nakupovat, naplňte si program do poslední minuty něčím, co s nakupováním vůbec nesouvisí.

Mám problém

Chorobné nakupování je závislost a dokud si neuvědomíte, že máte problém, nemůžete se ho ani zbavit. Jakmile uděláte první krok a připustíte si, že potřebujete pomoc, požádejte o ni rodinu a přátele. Budete chtít změnit svůj dosavadní životní styl a k tomu se vám bude hodit podpora vašich blízkých.

Jak poznám, že jsem shopaholik?

Cítíte, že s tím sama bojovat nezvládnete? Obraťte se na odborníky. Přestože závislost na nakupování může v někom vzbuzovat polehčující úsměv, je stejně tak nebezpečná jako jiné závislosti. Není proto na škodu hledat profesionální pomoc u někoho, kdo ví jak na to.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Závislost na nakupování vás ničí? Víme, jak ji překonat