Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Zápisník jedné lásky: Objevte filmové chyby s nádechem romantiky

Redakce

Redakce

27. 8. 2011

FOTO: Zápisník jedné láskyRomantické drama o ztracené a znovunalezené lásce na motivy stejnojmenné knihy Nicholase Sparkse slavilo ve světě obrovský úspěch. Chválu však stranou, přečtěte si, kde tvůrci filmu udělali chybu.

Tanec na křižovatce? Tomu se říká romantika, Zdroj: distributor filmu

Sanatorium, Severní Karolína. Jeho obyvatelce (Gena Rowlands) chodí každý den předčítat ze svého vybledlého zápisníku neznámý starý muž (James Garner). Seznamuje tak ženu se svým příběhem, který začal ještě před první světovou válkou.

Bylo nebylo, jednou se na pouti potkali dva mladí lidé. Oba pocházeli ze zcela odlišného prostředí – bezstarostná Allie (Rachel McAdams) byla vychována v nádherném přepychovém domě, zatímco Noah (Ryan Gosling) vyrostl v chudém stavení, na jehož prahu po večerech džemovali hudebníci. Téhle zamilované dvojici ale nic nezabrání v tom, aby spolu nestrávili jedno pohádkové léto předtím, než je odloučí Alliini nafoukaní rodiče a potom i světová válka.

Když se totiž po válce vrací Noah domů, zjišťuje, že všechno je jinak – Allie je zasnoubená s úspěšným podnikatelem. Noah se tedy rozhodne postavit na vlastní nohy a léta restauruje 200 let starý dům, kde žije osaměle se svými vzpomínkami. Allie však náhodou v novinách objeví článek o jeho práci a rozhodne se ho znovu vyhledat. Bude mít nakonec jejich láska happy end?

Ústřední dvojici měli původně ztvárnit Britney Spears a Justin Timberlake, naštěstí se ale tvůrci filmu rozhodli pro mnohem autentičtějšího Ryana Goslinga a Rachel McAdams. Půvabnou herečku můžete od 22. září vidět v komedii Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

Chyby ve filmu

1. Když se Noah a Allie chystají poprvé milovat, pomalu se svlékají a hážou oblečení na zem. Z předního záběru má Allie vlasy rozpuštěné na zádech, ale když si klekne na zem, je najednou učesaná úplně jinak.

Že by přemisťování?, Zdroj: archiv

2. Během první schůzky, když se Noah rozhodne lehnout si uprostřed silnice, jeho hlava je po směru dvojitých žlutých čar. Jakmile se k němu ale Allie přidá, záběr na oba dva najednou ukazuje, že leží úplně jinde, blízko jednoduché pravé čáry uprostřed.

3. Milostná dvojice se potká před kinem a později tančí na křižovatce. Všimněte si, že když si mezitím povídají, z jejich úst vychází pára. K tomu je obvykle zapotřebí teplota jen pár stupňů nad nulou, zatímco v Severní Karolíně bývají letní noci horké a dusné.

4. V momentě, kdy jsou Allie s Noahem na pláži a skotačí v příboji, má Allie mokré vlasy. Ne však nadlouho – pozornému divákovi totiž neunikne, že pokaždé, když kamera Allie zabere pohledem z oceánu, najednou jí vlasy zázračně rychle usychají.

Pozorným lékařům chyba neunikne

5. Když Noah zaslechne, že Allie odjíždí, vydá se do jejího domu, ke kterému přijíždí po cementové příjezdové cestě. V dalším záběru na dům je ale příjezdová cesta vysypaná štěrkem.

6. Starý Noah jde na vyšetření k lékaři, který poslouchá jeho srdce. Na zdi za nimi jsou dva rentgenové snímky. Na obrázku vlevo je zachyceno místo, kde se vyskytuje srdeční sval. Když ale Noah vstává, kdosi pravděpodobně snímky vyměnil, a ten srdcový je náhle vpravo.

7. Když Allie nabourá svým autem do plotu, Noah v ruce drží pivo. Mezitím, co Allie strhne řízení, všimněte si Noaha v pozadí. Jeho láhev s pivem jako by se vypařila.

8. Bedlivě sledujte Allie, která když přichází do zchátralého starého domu, tak říká: „Tohle místo je obrovské.“ Tato slova ale příliš nesedí s tím, jak se jí hýbou ústa. Že by původně říkala něco trochu jiného?

Zápisník jedné lásky (The Notebook)

Romantický/Drama
USA/Portugalsko, 2004, 123 min

Režie: Nick Cassavetes
Hrají: Rachel McAdams, Ryan Gosling, Gena Rowlands, James Garner, Joan Allen, James Marsden, Kevin Connolly

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápisník jedné lásky: Objevte filmové chyby s nádechem romantiky