Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Zaměstnavatelé preferují uchazeče vybavené soft-skills. Naučte se je

Redakce

Redakce

18. 1. 2012

FOTO: ZaměstnanecPozornost zaměstnavatelů se neupírá jen ke znalostem v oboru. Ceněným zbožím se stávají soft-skills, za které jsou ochotni dobře zaplatit. Schopnosti jako komunikativnost a sebereflexe však vyžadují trénink.

FOTO: Zaměstnanec

Soft-skills vám usnadní život v práci i v soukromí, Zdroj: youtube.com

Soft-skills si našly své využití už dávno. Dnes ale tvoří celek, který se stal součástí dovedností vyžadovaných od zaměstnanců. Pokud se vám nedaří v práci či ve škole, zachránit vás mohou také právě ony. Umožní vám elegantně řešit problémy i analyticky přemýšlet. Představují nové možnosti v práci i v osobním životě.

Čtěte také: Nejčastější otázky personalistů

Není možné vynikat ve všech schopnostech najednou. Záleží na vaší osobnosti a povaze. Některé máte ve vínku, jiným se musíte učit. Pracovat na nich můžete pomocí tréninkových kurzů vedených profesionály.

Vyberte si dovednosti, které jsou vám blízké

Zaměřit se můžete jen na některé. Cíleně je rozvíjejte a pracujte na nich. Při výběru se řiďte tím, co už umíte nebo co je vám blízké. Pokud jste uzavření a neradi se pohybujete v davu lidí, místo komunikace se zaměřte například na kreativitu a sebereflexi.

1. Řešení konfliktů

Ke konfliktům dochází běžně. Dobří zaměstnanci na ně musí být připraveni a musí jim čelit s chladnou hlavou a správným slovem. Dale Carnegie jednou řekl, že každá hádka je předem prohraná. Za pravdu mu dá každý, kdo se jeho radou bude řídit. Pokud se na oponenta vrhnete či začnete křičet a vztekat se, ublížíte jen sami sobě.

FOTO: Prezentace

Umět prezentovat své myšlenky je v životě důležité, Zdroj: youtube.com

Je nezbytné se na problém umět podávat ze všech stran a očima druhých. Jedině tak pochopíte jejich argumenty, které si musíte umět připustit. Pokud zjistíte, že je jejich návrh lepší, ustupte a přiznejte chybu. Jestli ne, stůjte si za svým slovem, ale nezapomínejte na kompromisy. Snažte se vysvětlit svůj postoj a chovejte se sebejistě. Víru v sebe ale nezaměňujte s arogancí a přílišným egoismem.

2. Komunikace

Jednou z nejnáročnějších soft-skills na naučení je nepochybně schopnost komunikovat a prezentovat sebe a své myšlenky. Teorií se zde nic nevyřeší. Existuje spousta knih slibujících okamžité zlepšení a následné uplatnění v životě. Je ale otázkou, jestli takové informace dokáže využít i osoba s nízkým sebevědomím. Pokud chcete vsadit na jistotu, přihlaste se raději do praktického kurzu.

3. Pracovitost

Ačkoliv se slovo pracovitost zdá v jisté míře jako klišé, opak je realitou. Jestliže vám chybí jiskra a chuť do práce, nikdy se nezlepšíte a nehnete se z místa. Uškodíte tak nejen firmě, ale hlavně sobě. Člověk má přirozenou potřebu cítit se důležitý a uznávaný.

Zkuste tento kousek štěstí najít právě na pracovišti. Najděte si práci, která vás skutečně bude bavit a která vás zajímá. Jestliže do ní následně vložíte energii, bohatě se vám odmění ve formě vašeho osobního rozvoje a finančního ohodnocení.

4. Sebereflexe

Pokud budete přesvědčeni, že jen vy jste ti nejlepší a nic už se vylepšit nedá, se zlou se potážete. Naopak ten, kdo se na své schopnosti dokáže kriticky podívat a objektivně je zhodnotit, může zapracovat právě tam, kde je to nejvíc zapotřebí. Na sebereflexi se zaměře především v kontaktu s ostatními lidmi. Jednejte sebevědomě, ale ne příliš. Ostatní tím jen pobouříte.

5. Kreativita

Kreativita je jednou ze schopností, která se pravděpodobně naučit nedá. V zaměstnání je ale hodně ceněná. Jestliže dokážete řešit problémy novými způsoby, zaujmout ostatní a prosadit své myšlenky neokoukaným způsobem, máte napůl vyhráno. Lidé si vás budou více vážit.

6. Analytické myšlení

Analytické myšlení by se měli učit už žáci na základních školách. Bohužel tomu tak není. Jde o schopnost se zorientovat v návalu nedůležitých informací, najít v nich podstatné body a díky nim vyřešit jakoukoli situaci.

7. Flexibilita a otevřenost

Otevřenost novým možnostem a přizpůsobení se stresovým situacím jsou v životě téměř nezbytné. Bez nich bude váš osobní rozvoj o krok pozadu a možná promeškáte životní příležitost. Pokud nezvládnete stres a vypjaté situace sami, nechte si poradit od odborníka. Peníze se vám rychle vrátí.

  • Koncepční myšlení
  • Komplexní myšlení
  • Objektivita v kritice
  • Výkonnost
  • Empatie
  • Spolupráce
  • Organizační schopnosti

Cesta k vypilování soft-skills není snadná, na konci vás ale čeká úspěch. Ať už v podobě zvýšení platu, nové práce, nových přátel a kontaktů či jen dobrého pocitu z vašich dovedností. Žádný čas věnovaný jemným dovednostem není zbytečný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zaměstnavatelé preferují uchazeče vybavené soft-skills. Naučte se je