Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Přijímací pohovor: Nejčastější otázky personalistů míří na vaše sebevědomí a slabiny

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

Uspěli jste v prvním kole přijímacího řízení a pozvali si vás na pohovor? Výborně! Jste na nejlepší cestě k novému zaměstnání. Teď ještě musíte přesvědčit přijímací komisi, že právě vy jste nejlepší kandidát. Dodejte si sebevědomí, přečtěte si následující článek a jděte do toho.

Při pohovoru v personální agentuře vás zcela jistě neminou obecné otázky, jako je jmenování vašich silných a slabých stránek, dotaz zdali se vám lépe pracuje v týmu nebo samostatně, co považujete za svůj největší pracovní úspěch, jak na vás působí stres nebo kde vidíte sami sebe za pět let.

Personalista potřebuje v krátkém časovém intervalu odhadnout vaše schopnosti, případně slabiny. Odpovídejte proto upřímně a uvědomte si, že na tyto otázky neexistuje jediná správná odpověď. Při přípravě na pohovor věnujte chvilku i zopakování cizojazyčných frází z pracovního prostředí a ujistěte se, že dovedete ve stručnosti shrnout vlastní životopis v tom cizím jazyce, o kterém tvrdíte, že ho ovládáte.

TIP: Jednou z nejčastějších otázek, která může zamotat hlavu, je dotaz na vaše neúspěchy. V rámci zachování sebevědomí určitě nezačněte vyjmenovávat, co všechno se vám v předchozí práci nepodařilo. Radši zkuste takticky poznamenat, že si sice na konkrétní neúspěch nevzpomínáte, ale že se z něho vždy snažíte poučit.

Při pozvání do konkrétní firmy nebo instituce se můžete na pohovor připravit mnohem lépe. Především si pečlivě prostudujte dostupné materiály, hlavně internetovou firemní prezentaci, a také věnujte pozornost samotné pozvánce. Především termínu, místu pohovoru a osobě, která s vámi komunikuje. Nezapomeňte si poznamenat její telefonní číslo. Může se stát, že budete mít nějaký problém na cestě a není nic horšího než přijít na pohovor bez omluvy pozdě.

Nebojte se říct svou představu o mzdě

Otázky, které zde můžete očekávat, jsou z části shodné jako při pohovoru v personální agentuře, ale může dojít i na konkrétní odborné dotazy související s vaším životopisem, vystudovaným oborem nebo pracovní pozicí, na niž se hlásíte. Také se připravte na konverzaci v cizím jazyce. V nadnárodních společnostech se může jednat i o konferenční telefonický hovor se zahraničními manažery.

Při osobním pohovoru přijde řeč i na další velice důležité téma, a to je mzda. Zkuste si najít na internetu srovnání platů v jednotlivých oborech a krajích. Pokud je společnost zahraniční a vy máte pocit, že plně odpovídáte požadavkům, ať už jazykovým nebo odborným, nebojte se říct si o vyšší plat. Později je velice těžké vybojovat vyšší mzdu, zahraniční firmy většinou platy v průběhu zaměstnání bez postupu na vyšší pozice nenavyšují.

Jak se obléknout na pohovor

Pozornost věnujte i svému oblečení. V některých firmách je předepsaný takzvaný dress code, který většinou zakazuje nosit velice krátké sukně, šortky, hluboké výstřihy, trička na špagetová ramínka nebo kalhoty s upraveným povrchem (díry, záplaty, výrazně vybělená místa). Podobnému typu ošacení se proto raději vyhněte. Doporučuje se volit spíše barvy klasické, jako je černá, bílá a šedá.

TIP: Při pozorné prohlídce firemních internetových stránek můžete najít fotku přímo z prostředí nabízené pracovní pozice, kde uvidíte, jak se zde lidé oblékají.

Na závěr pohovoru vám personalista obvykle sdělí, do kdy budete kontaktováni a kdy se dozvíte finální rozhodnutí o přijetí.

Čtěte také, jakou roli hrají životopis a motivační dopis v přijímacím řízení!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přijímací pohovor: Nejčastější otázky personalistů míří na vaše sebevědomí a slabiny