×
TOPZINE.cz

Zámek v Chlumci Karlova koruna. Vězení pro sedláky se proměnilo v oddací síň

Foto: Karlova KorunaKdyž zatoužíte spatřit Karlovu korunu, nemusíte jet zrovna na Karlštejn. Zámek stejného jména můžete navštívit v Chlumci nad Cidlinou.

[album:

Název neodkazuje na Karla IV., ale na Karla VI. Původně barokní zámek z konce osmnáctého století byl v dalších letech doplněn o anglický park, jehož krásou a klidem se můžeme kochat dodnes. Ve dvacátém století zámek vyhořel, ale byl plně obnoven. K jeho minulosti patří i to, že byl v době vzpoury sedláků přestavěn na vězení. Byli tu drženi ti, co dopadli „jak sedláci u Chlumce“.

Ze všech stran totožný

Ačkoli je zámek soukromým majetkem rodiny Kinských, jeho aktuální stav dává najevo, že alespoň lehká rekonstrukce by byla na místě. Přeci jen jde o jednu z nejvýznamějších barokních staveb v Čechách. Navíc zcela unikátní a nezvyklá konstrukce, zavrhující klasické čtvercové půdorysy, přináší další unikum. Z každé strany zámek nabízí totožný pohled na průčelí. Pokud tedy obcházíte zámek kolem dokola, může se vám stát, že hlavní průčelí minete. Stačí se jen trochu zasnít a nechat se unést půvabem stavby, či zahledět se do parku okolo.

Foto: Karlova Koruna
Karlova koruna by již potřebovala rekonstrukci. Foto: Vladimír Nešetřil, TOPZINE.cz

Při prohlídce interiérů se můžete seznámit s rodovými sbírkami i chovem chlumeckých koní.  Navíc z Chlumce to je jen skok do Kladrubského hřebčína, a tak kromě potěchy teoretické poznáte další českou chloubu.

Čtěte také: Tipy na víkend: Šumava má co nabídnout i ve špatném počasí

Tento historický skvost je v současné době přístupný v otevíracích hodinách. A není pouze vyhledávanou turistickou atrakcí.Procházka po parku je doplněna o Dětskou naučnou stezku, zamilovaní se zde mohou nechat oddat. I přes lehce zanedbanou vizáž je to místo, které stojí za návštěvu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..