Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tipy na víkend: Šumava má co nabídnout i ve špatném počasí

Tomáš Miška

Tomáš Miška

10. 12. 2011

FOTO: Sušice, to nejsou pouze sirkyI když počasí nepřeje, na Šumavě se dá podniknout plno zajímavých věcí. Navštivte tradiční i nekonveční muzea, poznejte umrlčí prkna nebo sirky.

FOTO: Sušice, to nejsou pouze sirky

Sušice, to nejsou pouze sirky, Zdroj: sumava.net

Někdy i ty nejušlechtilejší a nejkrásnější plány na výlety do přírody mohou být zmařeny. Příroda dokáže divy a počasí se nedá dopředu domluvit.

Poradíme vám, jak prožít na Šumavě víkend plný zážitků a dobré zábavy, kam se schovat před slotou a plískanicí. Ne však do hotelu před televizi. Navštěvujte muzea, památky, kulturní akce nebo klidně i cukrárnu.

Muzeum v Sušicích, samozřejmě sirky, třeba i betlémy

Šumava, představa nespoutaně krásné přírody a pralesů. Region se může pochlubit také bohatou historií a tradicemi z dob dávno minulých. Nehybnými svědky těchto časů jsou muzea.

Muzeum v Kašperských Horách funguje sezonně, v Sušicích se ale právě teď pilně připravují na zimní sezonu, brány místního muzea Šumavy se nedávno otevřely. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že zdejší expozice je věnována sirkařství. Obdivovat zde ale můžete i světově proslulé šumavské sklo.

FOTO: Betlém v Sušicích je tvořen více než 300 figurkami

Betlém v Sušicích je tvořen více než 300 figurkami

Najdete tu také Sušický betlém, který představuje Šumavu ze starých dob a je tvořen 150 pevnými a 150 pohyblivými figurami. Součástí jsou dominanty města a významné památky, jež představují klasickou dřevěnou architekturu, roubenky, šumavské statky, kamenné stavby i židovskou synagogu v Sušici.

Pamatuj na smrt, umrlčí prkna v Železné Rudě

Ve známém středisku Železná Ruda je i bez lyžování co dělat. Před zimou se snadno schováte v dalším muzeu, kde na vás čeká expozice sklářství a hamernictví, věnující se zpracování železa.

FOTO: Kostel Panny Marie Pomocné

Kostel Panny Marie Pomocné

Nevšední exponátem jsou umrlčí prkna, připomínající dřívější svérázný zvyk obyvatel Šumavy. Nebožtík byl na prkno položen obličejem ke dveřím, zkřížené ruce mu byly převázány růžencem. Takto ležel až do pohřbu. Prkno bylo po pohřbu opatřeno pamětním nápisem, případně i vyzdobeno řezbou a vystaveno v domácí kapli, na křižovatce cest u Božích muk nebo u cesty směřující ke hřbitovu. Sloužilo pak jako památník zesnulého.

Když budete kultury a zážitků přesyceni, můžete si odpočinout v hospůdkách a nejrůznějších centrech zábavy.

  • Železnorudské Pivovarské muzeum se strašidelnou  knajpou v hotelu Grádl
  • Horská synagoga v Hartmanicích
  • Kostel svatého Vintíře se skleněným oltářem
  • Hřbitov Barabů, pracovníků na stavbě Špičáckého tunelu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy na víkend: Šumava má co nabídnout i ve špatném počasí