Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Začínající návrháři potřebují naši podporu. Stát dělá, že neexistují

Redakce

Redakce

22. 3. 2012

Kolekce na další půlrok jsou tady. Ovšem opět bez větší účasti českých návrhářů. Je to tím, že nejsme tak ambiciózní jako lidé v ostatních státech, nebo bychom rádi, ale nemáme prostředky?

FOTO: Prague Fashion week, předávání cen 2006

Prague Fashion Week se konal pravidelně do roku 2007., Zdroj: praguefashionweek.com

To, že finanční situace u nás není nic převratného, je všeobecně známo. Nejsmutnější je, že to odnáší naše náboženství. Myslíme náboženství v povzneseném slova smyslu, protože jak prohlásila Anna Wintour: „Móda je náboženství a Vogue je bible.“

FOTO: Designblok, módní přehlídka

Designblok Zdroj: designblok.cz

Před čtyřmi lety bylo zrušeno Design centrum České republiky, mimo jiné organizátor Národní ceny za design, které sdružovalo umělce ze všech směrů. Spolu s ním přestaly fungovat další organizace podobného zaměření. Stále nám tu ale zůstává Designblok nebo Prague Fashion Weekend. Pevně doufáme, že tyhle akce odolají.

Od zrušení již zmíněného Design centra se tu a tam objeví pár nadšenců, ale už jich není dost na to, aby dokázali věci dát do předchozího stavu. Iniciativa těmto lidem rozhodně nechybí. Kamenem úrazu jsou prostředky. V zahraničí se na podobné věci vypisují milionové granty a u nás je to pomalu kritizované.

Jednou jsme měli příležitost spolupracovat s několika začínajícími návrháři a byli jsme i u jejich focení. Šlo o focení jarní a letní kolekce ve významných vilách v Čechách. Na focení nám majitelé vyhradili 15 minut se vším všudy. Nemluvě o neskutečně odmítavém přístupu. Bůhví, kdo je doma učil, že umění je špatné, špatné, špatné. Tento postoj je přirovnatelný k epidemii, která zasahuje čím dál více lidí.

Podívejte se: Ferrari otvírá své muzeum od Jana Kaplického

Šťastný život mají ti, které to nezajímá. My ostatní však občas máme pocit, jako bychom se snažili holýma rukama zastavit protijedoucí vlak. Ano, už to slyšíme, když vejce stojí sedm korun, koho by zajímalo oblečení?! Ale jednou ze základních vlastností člověka je tvořit a to potlačit nejde. Vyvíjí se to už od té pravěké ženy, které nebylo jedno, jak má kolem sebe omotanou kůži ze zdechliny, a taky od jejího manžela, který něco namaloval v jejich společné jeskyni.

Proto vy, kteří máte úctu k našemu náboženství, tudíž módě, podporujte umění. Zní to jako idealistický verš Johna Lennona, ale až každý sám v sobě bude mít rád umění, ať už oblékání, nebo jiné, budeme se mít lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začínající návrháři potřebují naši podporu. Stát dělá, že neexistují