Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Uznání a satisfakce: Ferrari otevírá své muzeum od Jana Kaplického

Redakce

Redakce

10. 3. 2012

FOTO: Střecha nového muzea od architekta Jana Kaplického v Modeně.Architekt Jan Kaplický se sice v Česku uznání nedočkal, v Modeně ale právě dokončují zbrusu novou budovu podle jeho návrhu.

FOTO: Střecha nového muzea od architekta Jana Kaplického v Modeně.

Střecha nového muzea od architekta Jana Kaplického. Zdroj: future-systems.com

Kaplického londýnské studio Future Systems vyhrálo v roce 2005 mezinárodní architektonickou soutěž, kterou vyhlásila nadace zakladatele slavné automobilky Enza Ferrariho. Soutěž se týkala jak rekonstrukce historického domu, kde se Enzo roku 1898 narodil, tak výstavby budovy zcela nové, která již svými organickými křivkami nese typické rysy Kaplického práce.

Nová galerie se ladně obtáčí kolem Ferrariho rodného domu a má připomínat kapotu sportovního vozu včetně nezaměnitelné masky se vzpínajícím se hřebcem, kterou zde nahrazuje skleněné průčelí. Výrazná je zejména zářivě žlutá střecha, skrze kterou budou originálně řešené světlíky propouštět potřebné množství denního světla

Zatímco stará budova bude věnovaná především životu samotného zakladatele slavné značky, v nové Kaplického stavbě naleznou návštěvníci množství těch nejslavnějších modelů, které Ferrari za svou dlouhou existenci představilo.

OBR: Muzeum Enza Ferrariho v Modeně

Muzeum Enza Ferrariho v Modeně. Zdroj: museocasaenzoferrari.it

Stavba začala v roce 2009, tedy jen krátce před smrtí českého architekta. Hodnota celé investice je 450 milionů korun, lidé z Modeny nicméně věří, že se Ferrariho muzeum stane jedním z hlavních turistických lákadel v jejich městě.

Ostatně Ferrari není jediná automobilka, která se rozhodla připomenout svou slavnou historii v podobě velkolepě koncipované muzejní expozice. Oblast mezi městy Modena a Imola, jinak známá také jako „Motor Valley“, je totiž sídlem i dalších známých značek, jako jsou De Tomaso, Lamborghini, Maserati, Ducati či Minardi. Také ty plánují podobnými investicemi přilákat do tohoto kraje další milovníky motorismu a rychlých kol.

FOTO: Interiér hlavní budovy muzea

Interiér hlavní budovy muzea. Zdroj: museocasaenzoferrari.it

Muzeum bude stát jen pár set metrů od centra města a bude jak důstojnou poctou automobilovému závodníkovi a konstruktérovi Ferrarimu, tak i jistou posmrtnou kompenzací Janu Kaplickému za řádnou porci trápení, které si ve své rodné zemi užil díky kontroverznímu projektu Národní knihovny v Praze. Nezbývá než počkat, jak dopadne jeho poslední, stále ještě zvažovaný projekt koncertní haly (tzv. Rejnoka) v Českých Budějovicích, který měl podle původních plánů stát v roce 2014.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uznání a satisfakce: Ferrari otevírá své muzeum od Jana Kaplického