Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Z tajností žižkovského podsvětí: groteskní gangsterka v libereckém divadle

Redakce

Redakce

21. 6. 2011

FOTO: Tajnosti žižkovského podsvětíDivadlo F. X. Šaldy v Liberci uvedlo na scéně Malého divadla poprvé v profesionálním zpracování hru na motivy románu Jaroslava Žáka a Vlastimila Rady Z tajností žižkovského podsvětí. Žánr by se dal přirovnat ke groteskní gangsterce z 20. let minulého století.

FOTO: Tajnosti žižkovského podsvětí

Tajnosti Žižkováků Zdroj: saldovo-divadlo.cz

Proč stojí na Žižkově Žižkovská věž? Návštěvníci divadla F. X. Šaldy v Liberci to už vědí. Ostatním, zejména Žižkovákům, kteří nestihli premiéru hry Z tajností žižkovského života, nezbývá než se do Liberce podívat nebo si tento mladý dynamický divadelní soubor pozvat do svého rajónu. Myslím, že by jim to starousedlík Jára Cimrman dovolil, v lecčem by se toto představení strefilo do jeho vkusu.

Žižkováci a, při vší úctě, i ostatní Pražáci by si tak neočekávaně rozšířili své znalosti regionální historie. Gangsterský román z roku 1933, parodující brakovou literaturu, se takto poprvé dočkal profesionálního divadelního ztvárnění. Režisér a autor textu Petr Palouš spolu s dramaturgem Martinem Urbanem nechali naplno vyznít osobitou rétoriku a styl autorské humoristické dvojice první poloviny 20. století Jaroslava Žáka a Vlastimila Rady.

Tenkrát na Žižkově

Osudy Spojených států žižkovských jsou líčeny v obdobném duchu a se stejnou imaginací jako u jejich sourozenců – knihy Študáci a kantoři a komedie Škola základ života. Leč o dospívající studenty tady rozhodně nejde. Těžce získaná svoboda USŽ (United states of Žižkov), které se tak vymanily z područí uzurpátorského pražského magistrátu, přinesla s sebou demokracii zcela pro všechny. Jako první se jejích výhod razantně chopil (jak už to tak bývá) organizovaný zločin. Prohibice uvalená na všechny limonády, sodovky a šťávičky umožnila dostat se na černém trhu k závratnému jmění.

Inu slovy Jaroslava Žáka: Dějiny se neopakují, ale mnohdy se některá období podobají jako vejce vejci

Dva gangy ostrých hochů v čele s Lojzou Kapounem alias Al Kápem (Jakubem Al Brechtem) a Harry Mi-kotou (Janou Kabešovou Vojtkovou) zde svádí nelítostný boj o plánek a šifru k bájnému žižkovskému pokladu. Detektiv Franta Bidlo (Tomáš Dianiška) musí včas překazit nekalé plány padouchů a zjistit, kdo je vlastně kdo. Bez věrného a mnohdy i chytřejšího psa Cliftona (Michaila Zanina) a svého pomocníka MUC Vacouna (Přemysla Houšky) by se mu to však nikdy nemohlo podařit. Manýry Sherlocka Holase a Mazaného Filipa k tomu rozhodně nestačí.

Za málo peněz hodně muziky

Je pozoruhodné, co vše se na malé jeviště Malého divadla F. X. Šaldy vejde: pravé žižkovské zákoutí z dob 1. republiky navozuje pár popelnic, kontejner, síť průlezných kanálů a otřískaný barový koutek. Velmi zdařile nad vším funguje téměř permanentní videoprojekce archivních filmových dokumentů z USA 20. a 30. let minulého století, komentářem cimrmanovsky napasovaná na žižkovské události. Problémem není ani ztvárnění rozvodněné Vltavy.

Foto: Gangsterské bandy ze Žižkova

Gangsterské bandy ze Žižkova

Početné bandy zloduchů jsou vyřešeny dvoj- až čtyřrolemi. Tak např. Al Kápo je současně i prefektem Bublaninou nebo oficiálem Tylínkem. MUC Vacoun toho vůbec hodně zvládne, průběžně se mění na velkouzenáře Dařbože, Zbodnutý Čuně, lady Šmidlíkovou nebo Bubeníka Armády spásy. Pes Clinton zvládá levou zadní Bobbyho – strážníka britského střihu či Neda Fusekle. Všichni ovšem za jeden herecký plat (jak si v programu ke hře povzdechli).

Díky všem těmto kombinacím a neotřelým nápadům je celé představení dynamické a napínavé nejen díky detektivní zápletce. Iluze starých časů funguje a člověk až zalituje, že éra starého ušmudlaného Žižkova definitivně skončila.

Topzine.cz nabízí i další recenze inscenací Divadla F. X. Šaldy, například Pravidla slušného chování v moderní společnosti nebo Googling and fucking.

Z tajností žižkovského podsvětí

Divadlo F. X. Šaldy Liberec – Malé divadlo

Režie: Petr Palouš

Hrají: Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht, Přemysl Houška, Jana Kabešová Vojtková, Michaela Lohniská, Barbora Mottlová, Markéta Tallerová, Tomáš Váhala.

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Z tajností žižkovského podsvětí: groteskní gangsterka v libereckém divadle