Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Win Win na DVD: Naostřete nůžky, bude se vystřihovat

Jan Novotný

Jan Novotný

2. 1. 2012

FOTO: WINWINprioritaPokud by se prodávaly filmové šablony na zakázku, dalo by se spekulovat, že se kapsa režiséra Toma McCarthyho musela slušně prohnout. Win Win jede cestou klišé.

FOTO: WINWINpriorita

Hlavně koukej být Win, Zdroj: distributor filmu

Film

Na Cenu Akademie nominovaný Paul Giamatti, většinou známý z komických rolí, se ve snímku režiséra Thomase McCarthyho objevuje coby sympatický, ale nepříliš úspěšný advokát. Bohužel, ani v jeho druhé aktivitě, trénování středoškolského wrestlingového týmu, není zrovna úspěšný.

Výsledek win-win je známé označení rovnovážného stavu, kdy nikdo ze zúčastněných stran neprohrává. Pro někoho to může být uspokojující, pro někoho naopak neúspěch.

Ten se totiž nejčastěji potýká s finančními problémy. Proto se Mike Flaherty (Paul Giamatti) rozhodne pro péči o demencí postiženého starce, ke kterému shodou okolností na návštěvu dorazí vnuk, šampión ve wrestlingu (Alex Shaffer). Co se může zdát konečně šťastnou chvíli pro oba, je nakonec starostlivým kořením v nástrahách života.

Už příznačný název vypovídá, jak snímek v samém závěru dopadne. Chce totiž svým vyprávěním zřejmě sdělit skutečnost, že ve hře života nelze ztratit všechno. Po celých sto dva minut lze z filmu zpozorovat snahu se co nejvíce přiblížit obyčejným problémům obyčejných lidí.

Přečtěte si podrobnější a mírnější recenzi filmu

Jenže film sice nemusí mít vždy srdceryvnou zápletku, ale když už do filmové podoby převést drama užšího zrna, tak ne podle nejčastější šablony. Klišé jako sloka – refrén – sloka a pak zase refrén, obrazně řečeno. Je to přesně ta forma, díky které do měsíce zapomenete, že jste snímek vůbec někdy viděli. Boj s morální špatností, boj o své dobro, dotažený do konce bez hlubšího zářezu.

FOTO: Win Win

Win-win nejčastěji ve sportu

K tomu, jak to dopadlo ve sportu, který hlavní hrdiny v podstatě přimkl k sobě, se snímek kupodivu nijak nevyjádří. Takže jen díky přirozenosti, uvěřitelnosti (kromě chlapcovy matky, vyléčené feťačky, která vypadá na všechny jiné životní role, jen ne osobu oplývající láskou k drogám a alkoholu) a Shafferovy nezkušenosti (filmový debut) se film dá označit přes svou fádnost jako alespoň průměrný.

DVD

Disk je naopak překvapivě napráskaný.  Kromě ostrého obrazu a tučného výběru titulků se dá na disku najít hned několik bonusů. Prvním z nich je originální trailer k filmu, dále pak dvě vynechané scény z filmu, videoklip k filmové písni Think You Can Wait a představení  rodiny Flahertyů. Najdeme tu i diskuzi Toma McCarthyho a Joea Tiboniho o filmu, rozhovor s McCarthyhym a Paulem Giamattim, a nakonec taky krátké představení herce ve vedlejší roli Davida Thompsona, který promlouvá z filmového festivalu Sundance 2011.

Český dabing je v tomto případě velice zdařilý, byť s častými odchylkami od původních titulků. Co se týče zvuku u bonusů, ty jsou bohužel všechny v originálním jazyce, takže se bez dobré angličtiny neobejdete.

Win Win (Win Win)

Komedie / Drama
USA, 2011, 106 min

Režie: Thomas McCarthy
Hrají: Paul Giamatti, Amy Ryan, Bobby Cannavale, Jeffrey Tambor, Melanie Lynskey, Alex Shaffer, Nina Arianda, Margo Martindale, Burt Young, Halina Reijn

Zvuk: český a anglický (DD 5.1), polský (DD 5.1 VO)
Titulky: české, anglické, portugalské, bulharské, chorvatské, arabské, řecké, islandské, hebrejské, polské, rumunské, srbské, turecké, slovinské
Bonusy: Vynechané scény, Tom McCarthy a Joe Tiboni diskutují o filmu WIN WIN, David Thompson na Sundance 2011, Rozhovor s Tomem McCarthym a Paulem Giamattim na Sundance 2011, Rodina, Videoklip The National – Think You Can Wait, Originální trailer k filmu

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Win Win na DVD: Naostřete nůžky, bude se vystřihovat