Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze Win Win. Recyklace není jen pozitivní, obzvlášť když jde o film

Redakce

Redakce

20. 8. 2011

FOTO: Paul-Giamatti-Win-Win-movie-imageWin Win, to je nízkorozpočtová nezávislá americká komedie se vším všudy, od kamery a humoru až po tempo a způsob vyprávění. Není to špatné. Je to hořkosladké. Je to milé, celkem vtipné. A je to tak tuctové, jak jen nezávislá americká komedie může být. Recyklace zkrátka není vždy pozitivní.

FOTO: Paul-Giamatti-Win-Win-movie-image

Zápasnická idylka po americku, Zdroj: distributor filmu

Mike Flaherty (v podání Paula Giamattiho) je středního věku, nepříliš sportovní postavy a pleš mu už zabírá více místa než vlasy. Jeho advokátní praxi se nedaří, účty se hromadí a peněz se nedostává. Smůla se mu lepí na paty, kam se podívá.

Manželka ani děti samozřejmě nic netuší, jelikož Mike jako správný melancholický hrdina vše před svým okolím tají. Radostí by mu mohl být alespoň středoškolský zápasnický tým, který ve volném čase trénuje. Ale aby toho nebylo málo, jeho svěřenci nestojí za nic a prohrají, co se dá.

A zase ty peníze

Když už Mikovy finanční potíže vypadají jako neřešitelné, usměje se na něj štěstí. Jeden z jeho klientů je zbaven svéprávnosti, a má být umístěn do domova důchodců. Mike se zachová jako samaritán, a aby starý pán mohl zůstat doma, stane se jeho opatrovníkem. Mikovi za to jen tak mimochodem poplyne pěkná měsíční renta ve výši 1500 dolarů.

Což o to, na tom by nebylo nic tak špatného. Jenže místo aby se Mike o starého pána pěkně staral, pošle ho ještě za tepla do domova důchodců.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_win_win_win_win/]

Když už to tak vypadá, že krize je zažehnána, co by to bylo za nezávislou komedii, aby se nestalo ještě něco horšího. Z ničeho nic se objeví Kyle, nezdařený ztracený vnuk starého pána, a věci se začínají komplikovat…

Očima Pavlíny Nouzové: Paul Giamatti zde ztvárňuje to, na co jsou u něj diváci zvyklí. Trochu hajzlíka, ale jinak maximálního sympaťáka s menším bříškem, se kterým byste ihned zašli na pivko. Jak už ale prozrazuje název filmu, neustále se snaží ve všem vyhrát. Jenže pak se k němu nastěhuje kluk, který by mohl být na první pohled otravný sígr s dobrým srdcem, ve skutečnosti je však mnohem dospělejší, má to v hlavě srovnáno a v lecčems se chová morálněji i než Giamattiho postava. Oba pak vytvářejí dvojici, které musíte fandit. Win Win je tak filmem, který vás zahřeje už jen tím, že někde tam jsou lidé, kteří si prostě zaslouží happy end.

Hodnocení: 4****

Přednosta a režisér

Režisérem snímku Win Win je Tom McCarthy, který se proslavil především svým debutem Přednosta – nezávislou komedií, která se však nikdy nedostala do české kinodistribuce (sám režisér ji ale osobně uvedl na karlovarském filmovém festivalu v roce 2006). Už v Přednostovi McCarthy ukázal, že žánr inteligentní komedie mu není cizí a ani smysl pro to, vytvořit skromné a citlivé mužské hrdiny, mu rozhodně nechybí.

FOTO: WINWIN6

Neboj, zahřeju tě

Díky Přednostovi si McCarthy vybudoval poměrně silnou skupinu fanoušků, mnozí z nich však patrně ani netuší, že jeho herecká filmografie je ve skutečnosti o poznání rozsáhlejší než ta režijní. Kromě Přednosty a Win Win se totiž McCarthy ujal režijní taktovky už jen u snímku Nezvaný host z roku 2007.

Jako herec má na svém kontě ale takřka dvě desítky titulů včetně poměrně známých snímků jako Dobrou noc a hodně štěstí, Vlajky našich otců nebo Fotři jsou lotři. Objevil se i v několika seriálech, mimo jiné The Wire – špína Baltimoru nebo Bostonská střední.

Mimo to byl Tom McCarthy nominován na Oscara za scénář k pixarovskému animáku Vzhůru do oblak, na jehož tvorbě se podílel.

Už je to tady. Zase

Jak jsem ale už řekl v úvodu, Win Win příliš originality nepobral. Všechno je tu umícháno podle osvědčeného receptu a do mysli se pořád vkrádá myšlenka, jestli tohle jsem již někdy někde neviděl.

Přitom se Win Win v podstatě nedá nic vyčíst. Scénář má hloubku, dialogy jsou svižné a prodchnuté inteligentním humorem, stojí ale nohama na zemi. Herecké výkony bez chybičky. Kamera je krásná, jednoduchá, bez zbytečných příkras a parádiček. Hudba příjemná. Tak jako celý film.

Jenomže takovýchto  komedií, které vypadají na chlup stejně, stejně staví zápletku i pointují, vyprodukovala americká nezávislá scéna za poslední dekádu nespočet. Od Bokovky až po Malou Miss Sunshine. Je to prostě takové okoukané, omšelé, stokrát viděné, tradiční a nepřekvapivé. Win Win nemá nic navíc. Jiskru, která by z něj dělala film lepší než jen dobrý.

Přesto je Win Win velký aspirant na divácké ceny festivalů. Ve Varech koneckonců v této kategorii dlouho vedl, aby byl nakonec předstižen Nickyho rodinou, dalším z řady snímků vzdávajících hold Nicholasu Wintonovi. Win Win byl i film, který mohl vyhrát Sundance. Byl také poměrně často zmiňovaným mezi favority na hlavní cenu. Nakonec ho ale předčilo Like Crazy, romantické drama, které se ale dle všeho do našich kin zatím nechystá.

Win Win (Win Win)

Komedie
USA, 2011, 106 min

Režie: Tom McCarthy
Hrají:
Paul Giamatti, Amy Ryan, Bobby Cannavale, Burt Young, Jeffery Tambor, Melanie Lynskey

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze Win Win. Recyklace není jen pozitivní, obzvlášť když jde o film