Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Wall Street: Peníze nikdy nespí na DVD: Je chamtivost dobrá?

Marek Benda

Marek Benda

26. 4. 2011

Obr: Film Wall Street 2„Peníze nikdy nespí, hochu,“ prohlašuje Gordon Gekko v původním snímku z roku 1987. Pokračování z roku 2010 si bere toto moudro do titulu snímku. Léta jdou a lidé stárnou. Gordon se po osmi letech strávených za mřížemi vrací do běžného života. Jaký vliv na něj mělo vězení? Dokáže odolat vůni peněz?

Obr: Film Wall Street 2

Charismatický slizoun je zpět, Zdroj: distributor filmu

Film

Ubránit se srovnání, anebo alespoň letmému ohlédnutí za prvním filmem, by bylo zhola nemožné. Samotný snímek si je toho vědom. Michaelu Douglasovi sice zešedivěly vlasy a objevily se vrásky, ale tajemná aura jeho osobnosti (úvodní scény filmu) zůstala. Navíc, když se Gordon Gekko chopí své někdejší moci, objeví se se svými typicky načesanými a jakoby ulíznutými vlasy. Příjemná nostalgická vzpomínka také vyvstane při zmínce jména Buda Foxe, který se v podání Charlieho Sheena na plátně objeví a prohodí pár slov s Gordonem v překvapivém přátelském duchu, jako by byla jejich společná minulost úsměvná historka.

Prostředí se samozřejmě také nemění. Obrazy mrakodrapové džungle New Yorku vyrývají charakteristický obrys do oblačného horizontu. Několikrát navštívíme rozlehlý park, kde Bud v prvním díle tajně nahrával rozhovor s Gordonem.

Podrobnější recenzi filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí si přečtěte ZDE.

Ani styl se příliš nezměnil. Jízdy, záběry z vrtulníku a odpoutaná kamera sleduje chůzi postav, krouží kolem nich, mapuje prostředí a je neustále v pohybu. Zejména scény ze samotného finančního trhu, kde je spousta lidí a kde panuje zmatek, se vyznačují rychlostí a zdánlivě nezvladatelným zmatkem. Chování a rytmus postav se tak zde odráží ve stylu. Funguje to i obráceně. Jakmile postava vyjde z chaotického stínu burzovních čísel, vše se zlehka zklidňuje.

Pomalu zavíráme fotoalbum se vzpomínkami na Wall Street konce osmdesátých let. Přesouváme se na práh nové doby. Technologie pokročila, žijeme v éře internetu, počítače jsou vyspělejší i vizuální stránka celého snímku jde ruku v ruce s tímto trendem: rozdělování obrazu při rozhovorech místo standardního střihu, ilustrační tabulky a čísla poletují vzduchem.

Film: Wall Street: Money Never Sleeps

Láska kvete i za časů finanční krize

Hlavní postavu naivního mladíka si zde zahrál Shia LaBeouf, který má poměr s Gordonovou dcerou. Zde nastupuje linie zdánlivě pro příběh nepodstatného rodinného dramatu. Snímek se tedy více odpoutává od titulního Wall Streetu a i osobnost Gordona tak nabývá lidského rozměru.

Není to sice již taková úžasná jízda na horské dráze jako poprvé, ale Oliveru Stoneovi se nakonec podařilo natočit vkusné pokračování.

DVD

Na začátku nás čeká reklama na médium Blu-ray, nutno říci, že velmi adrenalinová. Chrlí se na nás ukázky z akčních (sestřelení vrtulníku autem nikdy neomrzí) i kreslených filmů. Menu působí jednoduše celkem vkusně. Jako pozadí slouží panorama New Yorku, při výběru jazykových verzí a bonusů uvidíme na tapetě herce z filmu.

Snímek si můžete pustit v originálním znění a v českém nebo polském dabingu. Z titulků pro film samozřejmě nechybí angličtina, čeština, polština, ale najdeme zde i titulky řecké, islandské, srbské a hebrejské.

Nejen samotný film, ale i obal a hlavně první ze dvou bonusů se ohlíží za prvním dílem. V devítiminutovém dokumentu porovnávájí tvůrci snímku postavu Gordona Gekka, jeho postoje, vliv na dnešní svět a proměnu, kterou prošel.

Komentář k celému filmu od režiséra Olivera Stonea (film běží jako pozadí ke Stoneonu monologu) je jako druhý (a poslední) bonus zklamáním. Jinak zajímavé postřehy z přípravné fáze, z natáčení, poznámky k hercům, ale i k současné finanční situaci by si zasloužily samostatný dokument. Navíc chybí jakékoli titulky a Stone výjimečně česky nemluví.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (Wall Street: Money Never Sleeps)

Drama
USA, 2010, 133 min.

Režie: Oliver Stone
Hrají: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Carey Mulligan, Josh Brolin, Frank Langela, Susan Sarandon, Eli Wallach, Charlie Sheen, Vanessa Ferlito

Zvuk: 5.1 (český, anglický), 5.1 VO (polský)
Titulky: české, anglické, polské,  řecké, islandské, hebrejské, srbské
Bonusy: Komentář Olivera Stonea, Upoutávka (rozhovory s herci o postavě Gordona Gekka)

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wall Street: Peníze nikdy nespí na DVD: Je chamtivost dobrá?