Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Vzhůru s dětmi do divadla, Vánoce jsou tady!

Michaela Deáková

Michaela Deáková

9. 12. 2010

Foto: Spejbl a HurvínekMáme pro vás malou pomoc v předvánočním shonu, která potěší, dodá energii a v neposlední řadě vám dá i možnost odpočinout si. Vítejte v našem praktickém miniprůvodci dětskými vánočními představeními po pražských divadlech na měsíc prosinec. Většinu her naše redakce  již stihla navštívit, a proto pro vás máme zaručené tipy jak dosáhnout vánoční pohody lahodně okořeněné nezaměnitelnou vůní Vánoc.

Foto: Spejbl a Hurvínek

Rodinka Spejbla a Hurvínka Zdroj: spejbl-hurvinek.cz

Pamatujete ještě na legendárního Spejbla, Hurvínka, Máničku a jejich věrného, vše komentujícího kamaráda Žeryka? Jak by ne, vždyť většina z nás na něm vyrůstala. Divadlo si pro nás připravilo vánoční hru i letos. Tentokrát je to Hurvínkův Mikuláš a hrát se bude ještě 11. a 12. prosince, vždy po dvou představeních denně, v dejvickém domácím Divadle Spejbla a Hurvínka.

Projděte se Kouzelným cirkusem

Děti i dospělí budou naprosto okouzleni unikátní podívanou, která zaplaví všechny smysly. Klasika z repertoáru Laterny Magiky je pro vás připravena v pěti představeních od 25. prosince do 1. ledna. Můžete se těšit na originální příběh o putování dvou klaunů, který je doplněn geniálním prolínáním složek tance, hudby, promítaných audiovizuálních obrazů a pantomimického umění. Pokud jste tedy ještě neměli tu možnost navštívit Kouzelný cirkus a okusit kouzlo Laterny Magiky, je vánoční čas nejlepší příležitostí to změnit. Pro vás i pro děti to bude nezapomenutelný zážitek.

FOTO: Louskáček dětského Divadélka při ND Praha

Tanec sněhových vloček ze hry Louskáček dětského Divadélka při ND Zdroj: Divadélko při ND Praha

Zkuste Louskáčka tak trochu jinak

Pokud jsou vaše děti příliš malé, aby vydržely tříhodinové představení, nebo jste už jen nesehnali lístky na baletní provedení Louskáčka v Národním divadle, přijďte na kouzelnou vyhlídku Jindřišské věže, kde pro vás Divadélko (Hudebně-dramatické studio mladých) při Národním divadle připravilo zkrácenou, zhruba čtyřiceti minutovou verzi světoznámého baletu podle I. P. Čajkovského na motivy T. A. E. Hoffmanna v podání převážně nejmladších divadelníčků tohoto studia.

FOTO: Lidová hra Bejvávalo na Vánoce v ZOO Praha

Bejvávalo na Vánoce Divadélka při ND Praha, hraném v ZOO Praha

Na představení se můžete vypravit tento víkend, tedy 11. a 12. prosince. V sobotu se hrají dvě představení po sobě, začínající v 16 a 17:15 hodin, v neděli pak v 15:30 a 16:30 hodin. Lístky seženete jak v předprodeji, tak před představením při vstupu do věže. Malí herci si pro vás připravili k občerstvení chuťových buněk jejich maminkami čerstvě napečené domácí cukroví a živou hudbu v podobě vánočního tria, se kterou si zazpíváte i koledy. Jako vsuvku jistě oceníte i krátkou českou lidovou hru Bejvávalo na Vánoce.

FOTO: Louskáček v Národním divadle v Praze

Scéna z Louskáčka Zdroj: Národní divadlo

Klasický Louskáček pro ty větší

Ani není možné jej v přehledu vánoční klasiky nezmínit. Někteří lidé  si udělali z návštěvy klasického baletního provedení Louskáčka na prknech Národního divadla každoroční tradici a lístky mají koupené již od září. Pokud se vám ještě poštěstí nějaké lístky sehnat, můžete navštívit jedno z představení hraných 21. a 22. prosince. Následující představení se hrají až v lednu 2011 a pokud  nestihnete ani jedno z těch lednových, budete muset na milého baletního Louskáčka počkat do další zimy.

FOTO: České Vánoce v divadle ABC 2010

Česká hospoda, ve které se děj hry České Vánoce odehrává Zdroj: Městská divadla pražská

Cože se to vlastně tenkrát stalo v tom městě Betlémě?

Zvlášť pro prací vytížené tatínky a maminky obtěžkané nákupy vánočních dárků. Pokud nepatříte do žádné z těchto skupin a máte jen rádi divadlo a Vánoce, přijďte se pobavit na hru České Vánoce Jiřího Janků do divadla ABC. K hlasitému smíchu vás přiměje neustálé hašteření čerta s andělem, jakožto průvodců celé hry, humorné dialogy a skvělé hudební i pěvecké ztvárnění koled převážně neznámých a občas i cizokrajných.

FOTO: Foto z představení České Vánoce v divadle ABC 2010

Upiš se a toho blázna anděla vůbec neposlouchej...

Tuto hru si vychutnáte jak s malými nebojsy, tak i se staršími školou povinnými dětmi. Už od prvního nástupu na scénu si čert totiž rozhodně nebere servítky a při silných zvukových efektech a hudrování vám hrozí, že byste byli nuceni s vystrašenými plačícími dítky opustit v doprovodu uvaděček sál. (Recenzi můžete zhlédnout taktéž v divadelní rubrice, kde naleznete i data dalších představení.)

OBR: Hra Jak šla kometka do světa ve Štefánikově hvězdárně

Jak šla kometka do světa Zdroj: Štefánikova hvězdárna

Vánoční lahůdku si pro vás přichystali i ve Štefánikově hvězdárně. Pohádka Jak šla kometka do světa vypráví poučný příběh o odvážné kometce, která zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Aktéři této hry skutečně existují a spatřit je můžete přímo nad sebou na obloze. Na nebojácnou kometku se můžete přijít podívat 11., 18. a 25. prosince vždy od 14:30 hodin.

OBR: Vánoční příběh Anička a Nebešťánek v Planetariu v Královské oboře

Z vánočního příběhu o Aničce a Nebešťánkovi Zdroj: Planetárium Královská obora

Planetáriu v Královské oboře zase i ty nejmenší potěší vánoční příběh Anička a Nebešťánek – vánoční příběh, kdy se malá Anička seznámí s Nebešťánkem a společně zažívají neuvěřitelná dobrodružství ve vesmíru. Necelou hodinu trvající pohádku doprovázejí hlasy Renaty Linhové a Jaroslava Satoranského. Od této soboty, 11. prosince, se bude hrát deset představení začínajících převážně v dopoledních hodinách.

Pokud ještě nejste dostatečně zavaleni představeními, neváhejte navštívit Divadlo Bez zábradlí a jeho Českou mši vánoční „Hej mistře“ v provedení Dětské opery Praha (lístky už seženete pouze na představení 26. prosince). Jestli chcete sáhnout po pohádkové klasice, je pro vás na scéně Stavovského divadla připravena Zlatovláska v baletním provedení, na motivy nestárnoucí příběhu K. J. Erbena. Na tu se můžete těšit již tento víkend, 11. a 12., a pak ještě 25. prosince.

Snad vám náš miniprůvodce pomohl v čerpání inspirace a k načerpání té správné vánoční atmosféry. Vám i vašim dítkům přejeme krásné Vánoce!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzhůru s dětmi do divadla, Vánoce jsou tady!