Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vysvobození Jamese Dickeyho jako povinná četba pro každého muže

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

1. 7. 2011

James Dickey: VysvobozeníČtyři muži ve člunu, bez psa a bez legrace. Tohle není Jerome Klapka Jerome, ale James Dickey. Pokud jste doposud o sjíždění řeky četli jen idylické a humorné příběhy, je čas se probudit. Jeden z nejlepších amerických románů své doby nabízí pohled na odvrácenou stranu mužského světa.

FOTO: Vysvobození (1972)

Na motivy románu vznikl v roce 1972 stejnojmenný snímek, Zdroj: distributor filmu

60. léta jsou tvrdá na každém kontinentě, v Americe však mají obzvláště specifickou pachuť. Zuří válka ve Vietnamu a hrozba atomového konfliktu svazuje společnosti nohy i ruce. Je jasné, že v případě skutečného střetu přežijí jen ti nejsilnější. Darwinův přírodní výběr s léty neztratil nic ze své efektivity. Čtveřice mužů ve středním věku se o tom však teprve přesvědčí.

Čtyři měšťáčci uprostřed divočiny

Řeka Cahulawassee brzy zmizí z mapy a s ní i celá divoká krajina kolem. Zaplaví ji voda z dokončované přehrady. Dobrodruh každým coulem Lewis Medlock by ji ještě před jejím zmizením rád sjel a k osvěžujícímu podniku v přírodě přesvědčí i trojici svých přátel. Zpočátku se to zdá jako dobrý nápad. Čtveřice byznysmenů ve středním věku, dvě kánoe, balík plechovkových piv a nezkrotná příroda severní Georgie. Idyla. Člověk se vrací do přírody, aby opět objevil něco ze své ztracené animality a přesvědčil se o svých kvalitách, které sezením na zadku v kanceláři akorát tak okorávají.

Jenže divočina pouze nedává, ale také bere. Šedivějící amatéři zpočátku zvládají situaci dobře, řeka však ani zdaleka není tak poddajná, jak by si přáli. Přicházejí peřeje, v nichž křivka nebezpečí prudce stoupá. Do cesty se navíc připletou dvojici svérázných místních horalů s puškami, kteří je ve svém rajónu nevítají s nadšením, a výlet za město se rázem mění v boj o holý život na řece i na souši. Pokud chtějí přežít, musejí překonat sami sebe i své morální kodexy. Znovu obejmout své nejbližší rázem znamená nejdříve poznat úplné dno lidské duše.

Člověk versus příroda

Ve svém debutovém a jednoznačně nejslavnějším románu vsází James Dickey na souboj člověka s jeho odvěkým nepřítelem – přírodou. Čtveřice hlavních hrdinů je během prodlouženého víkendu uvězněna v pasti necivilizovaného světa, z něhož mohou uniknout pouze po řece. Pokud se jim něco stane, nikdo jim nepomůže. Musejí se o sebe postarat sami.

V této základní příběhové rovině připomene Dickeyho vyprávění slavný román Pán much britského spisovatele Williama Goldinga. Zatímco Golding uzavřel partu chlapců na odlehlém ostrově, Dickey vytvořil podobný ostrov přímo ve vnitrozemí Spojených států. Obě knihy se však ve svém zpracování jinak výrazně rozcházejí. Golding zobrazuje uzavřenou společnost, která buduje pravidla pro přežití sama, v Dickeyho verzi pro drsnější chlapy se podmínky nemění a přizpůsobuje se člověk.

Krása v divokosti

Autor byl však především básník a pozorovací schopnosti značnou měrou ve svém debutovém románu uplatnil. Prezentuje přírodu s prvotním oslněním, místy až měšťáckým nadšením, k čemuž plně využívá potenciálu vyprávění v první osobě. Roli vypravěče přiřkl Lewisovu nejbližšímu příteli Edovi Gentrymu, a přestože se situace pro skupinu s přibývajícími stránkami knihy nevyvíjí nejlépe, určitá úcta a respekt k přírodě v Edovi podvědomě setrvávají, ne-li dokonce sílí. Obrat k divokým živlům a základním lidským pudům prostupuje celým dílem. Drží-li se člověk zuby nehty na skále, není žádnou ostudou se pomočit, ba naopak. Znamená to, že ještě žije.

obálka James Dickey: VysvobozeníCelkový výborný dojem z knihy může kritickému čtenáři mírně pokazit částečná schematičnost postav. Ústřední čtveřice má zpočátku opravdu své chování napsáno dlouho dopředu na čele, i s tímto náčrtem však v krizových okamžicích Dickey pořádně zamává. Ani jeden z mužů se domů nevrátí takový, jaký jej opouštěl.

Závěrem se jistě nabízí srovnání s dalším jižanským prozaikem Cormakem McCarthym, jehož díla se u českých čtenářů těší značné oblibě. Koho zaujal McCarthy, určitě nebude zklamán ani tímto románem. Dickey si nepotrpí na explicitní surovost patrnou třeba v McCarthyho Krvavém poledníku, nabízí však hlubší sondu do lidského chování, díky níž může být výsledný přínos pro čtenáře mnohem cennější. Vysvobození je Pánem much pro dospělé. Zařízne se až do samotné kostní dřeně, aniž by kdokoli mohl očekávat jakoukoli omluvu.

Název: Vysvobození
Název originálu:
Deliverance
Autor: James Dickey
Překlad: Martin Svoboda
Formát: 282 stran, 21×13cm
Vazba: vázaná s přebalem
Vydalo: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 328 korun

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vysvobození Jamese Dickeyho jako povinná četba pro každého muže