Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy v lednu 2012 v Praze spíše končí. Stihněte, co se dá

Petr Pečenka

Petr Pečenka

9. 1. 2012

Pokud se rozhodnete vydat se v sychravém lednu v Praze za kulturou, vězte, že budete mít na výběr spíše z výstav, které už nějaký čas běží, než z těch nových. I když něco by se přeci jen našlo.

foto: Piccaso - býk

Picassův býk láká k návštěvě Obecního domu – zřejmě největší lákadlo zimy Zdroj:Tauromaquia

O množství výstav jsme už v naší rubrice psali například v prosinci, takže kdo sleduje, ten ví. Hned tři výstavy začínají ke konci ledna v DOXu, ale potrvají minimálně do března, takže si o nich u nás jistě něco přečtete. V lednu by se ale nejspíš vyplatilo navštívit některou z končících výstav, kterých je asi více.

Galerie Hlavního města Prahy se loučí s výstavou s šíleným názvem S=π.r2

Výstava se odehrává v režii kurátorky Olgy Malé v rámci projektu Start-up, který má za cíl prezentovat v GHMP mladé umělce. Jedním z nich je i Jakub Tomáš – jediný vystavující na S=π.r2. Zvláštní název představuje geometrický vzorec pro výpočet obsahu kruhu. To je dáno jak obsahem většinou figurálních obrazů, tak především jejich formou – mají poměrně netradičně kruhový tvar. Výstava končí 22. ledna.

Obr. Jakub Tomáš - Za plotem je tma

Jakub Tomáš – Za plotem je tma Zdroj: GHMP

V Klementinu si můžete prohlédnout jedinečné fotky zničených kostelů

Smutný příběh o osudu mnoha památek i celých měst vypráví tato výstava prostřednictvím fotografií několika zaniklých kostelů severních Čech. Všechny musely být odstraněny po roce 1948 a tehdejší režim si jako vhodnou záminku vybral těžbu uhlí, i když některé ze staveb těžbě rozhodně nebránily.

V souvislosti s těžebním běsněním nezanikly jenom kostely, ale i celá města jako například Most, kde jsme tak přišli o unikátní soubor gotických budov, nemající nikde kromě Prahy obdoby. Prezentované sakrální stavby, které musely touze po nerostných zdrojích ustoupit, jsou dokonalým mementem zvůle a neúcty k našemu přírodnímu a kulturnímu dědictví vůbec. Výstava končí 21. ledna.

foto: kostel v Prachové

Kostel v Prachové Zdroj: Znicenekostely.cz

Turomaquie s Picassem v Obecním domě si nepřeje být propadákem

Již v prosinci začala v Obecním domě výstava Tauromaquie s podtitulem Tváří v tvář býku. Jak již název napovídá, obrazy mají vždy co dočinění s prostředím španělských korid a býčích zápasů. Po výstavě Modiglianiho, která pro většinu odborné veřejnosti představovala navzdory své propagaci trochu propadák, se organizátoři v čele s hlavní kurátorkou Serenou Baccaglini zřejmě snaží oslnit dalšími zvučnými jmény.

Na výstavě uvidíte díla Picassa, Goyi, Dalího i českých mistrů avantgardy Filly a Čapka. K vidění má být přes 200 děl zapůjčených z nejrůznějších koutů Evropy, nejvíce z nich propůjčila naše Národní Galerie, ale uvidíte tu i méně známá díla z Francie, Španělska nebo New Yorku. I my jsme zvědaví, proto recenzi výstavy můžete očekávat již nyní, ačkoli končí až 9. dubna.

obr.: Emil Filla Zápas šelmy s býkem

Emil Filla: Zápas šelmy s býkem Zdroj: tauromaquia

Museum of Young Art inspiruje hravostí a kreativitou mladých umělců

Museum of Young Art bylo založeno Artbankou v létě roku 2011 jako projekt, který má pomáhat mladým umělcům v prezentaci jejich děl. Posloužily k tomu prostory komunismem zdevastovaného barokního paláce Colloredo-Mansfeld, který se umělcům stal výzvou k transformaci prostoru – např. site-specific projekty Uga Rondinoneho, Jiřího Davida, Davida Černého a mnoha dalších. Jedná se o jeden z největších neziskových výstavních prostor, které u nás máme a již nyní je naplněn exponáty, jejichž kuráž a kreativita inspiruje snad každého návštěvníka.

foto: shark

David Černý a jeho Sadám Hussein jako žralok Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

Ani tento výčet však není úplný a proto sledujte rubriku Umění magazínu TOPZINE.cz. Kromě jiného se můžete těšit opět na pořádnou porci architektury a nejrůznějších zajímavostí ze světa umění a designu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy v lednu 2012 v Praze spíše končí. Stihněte, co se dá