Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava v DOXu vás zavede do tajemného západního Tibetu

FOTO: Tibet krajina mýtů a legend

Ať už jste milovníky divoké přírody, spiritualismu nebo vás prostě jen těší pohled na krásné fotografie z neznámého světa, jistě vás zaujme výstava s názvem Tibet – krajina mýtů a legend, která momentálně probíhá v DOXu.

FOTO: Tibet krajina mýtů a legend

Tibetský mnich při čhamovém tanci Zdroj: tibetmysli.cz

Jestliže se rozhodnete v červnu navštívit DOX, můžete během toulání se bludištěm celého výstavního komplexu zhlédnout například výstavu Petra Kvíčaly, zarazit se nad Sladkostí smrti v Malé věži nebo nasát barovou náladu z fotografií Alžběty Jungrové. Žádná ze zdejších výstav vás jistě nenechá na pochybách, že jste v centru současného umění. Jakmile se ovšem ocitnete v galerii ve druhém patře, čeká na vás zcela jiný zážitek. Právě zde je totiž k vidění výstava Tibet – krajina mýtů a legend.

Čtěte také: DOX ovládly Kvíčalovy linie. Jsou i na zdech!

Tibetský koutek

Výstava je součástí úspěšného projektu Tibet mysli občanského sdružení Potala a Bezejmenné čajovny. Vznikla u příležitosti cyklu workshopů a přednášek s názvem Bön – nejstarší pramen tibetské kultury. Ten se snaží divákům přiblížit bönismus, což je původní tibetské nábožentsví předcházející buddhismu.

FOTO: Tibet panoramatická krajina

Panoramatická fotografie fascinující tibetské krajiny

Hlavní částí výstavy jsou panoramatické fotografie Jaroslava Poncara. Ten má za sebou již fotografické projekty nejen v Asii, ale i v Africe a Arábii. Součástí expozice je instalace z tradičních modlitebních praporků „lungtˮ z recyklovaného lahvového skla, které zhotovila výtvarnice Dagmar Štrosová a navazují na hlavní téma tibetského buddhismu – pomíjivost a proměnlivost jevů. Vše je doplněno vitrínami s modlitebními předměty.

FOTO: Tibetské modlitební praporky

Nepálská pagoda s modlitebními praporky Zdroj:sxc.hu

Výstava je ilustrací k výše zmiňovanému projektu a má navodit atmosféru západního Tibetu. Při vstupu do expozice si této zvláštně poklidné atmosféry jistě všimnete. Vymyká se jak našemu typicky uspěchanému světu, tak svým způsobem vyčnívá i mezi ostatními expozicemi současného umění. Svůj účel tedy rozhodně splňuje.

Tibet – krajina mýtů a legend

DOX – Centrum současného umění
18. 5. – 30. 6. 2011

po 10.00–18.00
út zavřeno
st–pá 11.00–19.00
so–ne 10.00–18.00

Jednorázové vstupné do celého objektu: 180 Kč /90 Kč

www.dox.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava v DOXu vás zavede do tajemného západního Tibetu