Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Leonarda da Vinci dorazí i do Prahy! Navštívit ji můžete v pohodlí kina

Eva Csémyová

Eva Csémyová

2. 2. 2012

Nemáte možnost cestovat do Londýna, ale přesto chcete vidět unikátní výstavu Leonardo da Vinci: Malíř milánského dvora? Nezoufejte, v únoru budete mít možnost si výstavu prohlédnout i v Čechách a zároveň si dopřát jedinečný filmový zážitek.

OBR: Leonardo-Dáma s hranostajem

V Londýně je k vidění i polská Dáma s hranostajem, Zdroj: National Museum in Cracow

Od 9. listopadu probíhá v londýnské National Gallery výstava děl Leonarda da Vinci. Přípravy trvaly pět let, díky tomu se ale podařilo shromáždit dosud nejucelenější soubor Leonardových děl. „Výstava ve skvělém výběru ukazuje víc než 90 exponátů. Na prvním místě představuje devět Leonardových obrazů, což je přibližně polovina jeho zachovaného malířského díla,“ říká PhDr. Petr Přibyl z Národní galerie.

Několik pláten je vedle sebe k vidění poprvé v historii, například pařížská a londýnská verze slavné Madony ve skalách. Zcela poprvé je tu mezi Leonardovými malbami vystaven obraz Kristus jako Spasitel ze soukromé sbírky v USA. Součástí výstavy jsou i studie a přípravné kresby nebo práce Leonardových milánských žáků.

Životní příležitost, ale za jakou cenu?

Návštěvu londýnské výstavy komplikuje i to, že kvůli bezpečnosti může expozici navštívit jen 500 návštěvníků denně. Pokud chcete lístky na Leonarda sehnat, musíte stát od brzkého rána ve frontě a doufat, že se dostanete dovnitř. Situace pohotově využili i překupníci s lístky. Vstupenky stojí 16 liber, ale na „černém trhu“ jejich částka šplhá až na 250 liber, tedy téměř 7.500 Kč.

OBR: Leonardo da Vinci Virgin at the rocks

Na výstavě jsou vystaveny hned dvě varianty slavného obrazu Madona ve skalách, Zdroj: nationalgallery.org.uk

K nárůstu částek, které jsou návštěvníci ochotni za vstup zaplatit, došlo po tom, co média začala o výstavě psát jako o příležitosti, která se člověku naskytne jednou za život. National Gallery proti nelegálnímu prodeji lístků bojuje, zdá se však, že prozatím marně.

Přenos z londýnské Národní galerie do kin

Milovníci umění ale budou mít možnost prohlédnout si výstavu jen několik dní po jejím oficiálním ukončení v National Gallery. Jak je to možné? Vůbec poprvé se galerijní expozice dostane k divákům díky přímému satelitnímu přenosu. Na filmovém plátně tak dostane možnost zhlédnout Leonardovu výstavu mnohem více diváků.

„Filmová interpretace slibuje, že pohledem kurátorů, restaurátorů, znalců a obdivovatelů Leonardova díla budeme uvedeni nejen na výstavu, ale i do míst a souvislostí, s nimiž se jako její standardní návštěvníci nesetkáme. Film navíc uchová jedinečnou atmosféru ojedinělé výstavy, protože ta nemůže být s ohledem na cenné exponáty reprízována.“

Ve čtvrtek 16. února se bude živá filmová prohlídka výstavy v HD kvalitě nazvaná Leonardo Live satelitně přenášet do kinosálů v USA, Evropě, Kanadě, Argentině, Austrálii, Kolumbii, Japonsku, Mexiku a Novém Zélandu. Průvodci přímého přenosu budou mezinárodně uznávaný historik umění Tim Marlow a kulturní publicistka Mariella Frostrup.

video
play-sharp-fill

Prohlédnout si výstavu ze záznamu z pohodlí sedadel v kinech bude možné i v České republice, a to od 17. do 29. února. Projektu Leonardo Live se zúčastní nejen pražská kina, ale prozatím i šest dalších z celé České republiky. Navštívit zprostředkovaně „výstavu století“ má možnost tedy téměř každý, proto neváhejte a poznejte dílo Leonarda da Vinci touto cestou.

Leonardo Live

17. 2. – 29. 2. 2012

Participující kina (stav ke dni 24. ledna)

Hradec Králové, Centrál – kinocentral.cz

Chomutov, Svět –­ kultura-sport.cz

Náchod, Vesmír – kinonachod.cz

Olomouc, Metropol – kinometropol.cz

Ostrava, Dům kultury – dkmoas.cz

Praha, Aero – kinoaero.cz

Praha, Bio Oko – biooko.net

Zlín, Golden Apple – gacinema.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Leonarda da Vinci dorazí i do Prahy! Navštívit ji můžete v pohodlí kina