Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Londýnská Národní galerie otevírá doposud největší výstavu obrazů Leonarda da Vinciho

FOTO: Lady with an ermineJiž 9. listopadu otevře londýnská Národní galerie brány výstavy Leonardo da Vinci: malíř na milánském dvoře. Tato zatím nejrozsáhlejší expozice Leonardových obrazů má všechny předpoklady k tomu stát se největším trhákem této galerie.

FOTO: Leonardo-Dáma s hranostajem

Dáma s hranostajem dorazila do Londýna z Polska, Zdroj: National Museum in Cracow

Od 9. listopadu do 5. února bude probíhat v londýnské Národní galerii výstava s názvem Leonardo da Vinci: malíř na milánském dvoře. Výstava se zaměří na výtvarné práce Leonarda z období 80. a 90. let 15. století. V těchto letech působil da Vinci na milánském dvoře jako dvorní malíř vévody Lodovica Sforzy a vytvořil zde několik slavných obrazů.

Univerzální génius

Malíř, sochař, architekt, konstruktér, teoretik, inženýr a vědec – to je dlouhý výčet povolání, která by klidně mohla být zastána sedmi různými osobami. Leonardo da Vinci dokázal obsáhnout všechny a jen stěží bychom určovali, ve které oblasti vynikl nejvíce.

FOTO: Madonna-Litta-Leonardo-da-Vinci

Obraz Madonna Litta byl zapůjčen až z Ruska, Zdroj: hermitagemuseum.org

Leonardova všestrannost s sebou nesla ovšem i stinné stránky. Neutuchající zvědavost a zájem o vše kolem sebe byly bohužel příčinou jeho neustálého odbíhání od jedné věci ke druhé. Většina jeho děl proto zůstala rozpracována a nebyla nikdy dokončena. Malířství nebylo v tomto směru žádnou výjimkou. Zachovalo se nám tak jen čtrnáct jeho obrazů.

Polovina ze všech obrazů na jednom místě

Londýnské galerii se podařilo získat pro svou výstavu polovinu ze všech zachovaných obrazů. K vidění bude navíc ještě padesát Leonardových kreseb a obrazy jeho spolupracovníků. Nejvýše ceněný obraz Mony Lisy bude bohužel chybět.

FOTO: Leonardo da Vinci - Hudebník

Portrét hudebníka je jediným Leonardovým portrétem muže, Zdroj: nationalgallery.org.uk

Těšit se můžeme na Portrét dámy zapůjčený z Louvru, obraz Sv. Jeronýma z Vatikánu nebo Madonu s dítětem z petrohradské Ermitáže. K vidění bude také Portrét hudebníka, jenž je Leonardovým jediným namalovaným portrétem muže. Asi nejznámějším vystavovaným obrazem bude Dáma s hranostajem, která dorazí z Polska.

Londýnská galerie navíc vlastní obraz Madona ve skalách, který nedávno zrestaurovala. Druhá verze tohoto obrazu byla galerii zapůjčena z Louvru. Poprvé tak budou mít návštěvníci možnost spatřit oba obrazy vedle sebe a porovnat je.

Rekordní návštěvnost

Vzhledem k tomu, že galerie počítá s možnou rekordní návštěvností výstavy, rozhodla se k nutným bezpečnostním opatřením. Aby se předešlo návalům davů lidí, bude omezen počet návštěvníků, kteří budou po půl hodině vpouštěni do výstavních sálů. Pokud byste se tedy rozhodli do Londýna vyrazit, rozhodně si nezapomeňte zarezervovat lístky.

Leonardo da Vinci: malíř na milánském dvoře

Londýnská Národní galerie

9. listopadu – 2. února 2012

16£ / 8£

nationalgallery.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Londýnská Národní galerie otevírá doposud největší výstavu obrazů Leonarda da Vinciho