Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vyšší DPH na knihy: Podpisy pod Výzvou na obranu knih přibývají, vláda si ale trvá na svém

FOTO: Knihy a peníze!Aktuálně! Jedni se za knihy usilovně bijí, druhé nechávají relativně klidné. Na jedné straně stojí nakladatelé, knihkupci a čtenáři, na straně druhé vláda a parlament. Mezi nimi stojí DPH. Jak nakonec tento boj skončí?

FOTO: Knihy a peníze

Něco málo přes sto korun nám už stačit nebude, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

S plánovanou důchodovou reformou přichází také zvýšení DPH na 20 procent u vybraného zboží. Zatím se zdražení týká také knih. Jako první na negativní zprávu zareagoval Svaz českých knihkupců a nakladatelů, vypustili Výzvu na obranu knih.

Vláda ke knihám vstřícná zatím není

„Výrazně poklesne počet vydávaných titulů, zanikne řada menších nakladatelství a knihkupectví, mladší generace si odvyknou knihy číst. To vše se bude dít postupně, knihy budou mizet v tichosti, aniž by si toho politici či veřejnost byli vědomi,“ vysvětluje své jednání Svaz v čele s Vladimírem Pistoriusem. Zdůrazňují, že kniha je něco, co si lidé při vyšší ceně zkrátka nekoupí.

Rozsáhlou analýzu předal Svaz vládě a parlamentu. Jestli byli úspěšní, těžko říct. Ministr kultury Jiří Besser vládu začal přesvědčovat už ve středu 23. února, o týden později ale ministři rozhodli, že knih se žádná výjimka týkat nebude. Tedy, že budou patřit do skupiny komodit, u kterých už v druhé polovině roku dojde k zvýšení DPH.

FOTO: Přemýšlející čtenář

Přestanou lidé číst? Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Výzvu na obranu knih během pěti dnů na internetu podepsalo více než 18 tisíc lidí, ráno 4. března petice čítala 42 tisíc podpisů. Skoro osm tisíc lidí Výzvu podporuje na Facebooku, další facebookovská skupina, která na problém upozorňuje, má přes 41 tisíc sympatizantů. Co na zamýšlené vyšší DPH říkají sami nakladatelé, si přečtěte zde.

„Doufáme, že se v parlamentu najde dostatek rozumných poslanců, kteří se seznámí s podstatou problému a uváží rozsah i následky škody, která celé společnosti hrozí. Dokud nerozhodne parlament, je o co usilovat,“ tak reagoval Svaz na první neúspěch, kdy vláda knihy zavrhla. Přesto existuje několik politiků, kteří rozhodnutí nepovažují za konečné. Především někteří z Věcí veřejných a TOP 09 chtějí za knihy ještě lobovat.

Osm zemí Unie má DPH na knihy nižší než na potraviny

Svaz českých knihkupců a nakladatelů veřejně podpořil také Klub kultury Syndikátu novinářů a Ústav pro českou literaturu Akademie věd. „Kniha se stane méně dostupnou zejména pro nejmladší a nejstarší generaci a pro nejchudší části populace,“ upozorňují literární akademici, jež vede Pavel Janáček. Dodávají, že zdražení knih bude mít negativní dopad také na spisovatele a překladatele, kteří už tak pracují za symbolickou odměnu. Upozorňují také na to, že knihy jsou i učebnice, takže ohrožená je i vzdělanost.

[poll id=“63″]

Paradoxní je, že to si podle svých slov neuvědomil ministr školství Josef Dobeš. „To mě nenapadlo,“ řekl pro Mladou frontu Dnes.

Celá situace českou kulturu znepokojuje především proto, že průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemí činí 5 – 6 procent. „Ve čtyřiadvaceti ze sedmadvaceti zemí Evropské unie není DPH na knihy vyšší než 10 procent a vyšší sazba než 12 procent se naopak uplatňuje pouze v Dánsku a Bulharsku. Nulové DPH se na knihy uplatňuje ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku. V osmi zemích EU (Maďarsko, Švédsko, Řecko, Estonsko, Finsko, Litva, Rumunsko a Lotyšsko) se na knihy uplatňuje nižší DPH než na potraviny,“ s rozhořčením informuje SČKN.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyšší DPH na knihy: Podpisy pod Výzvou na obranu knih přibývají, vláda si ale trvá na svém