Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nakladatelé o zvýšení DPH: Ocitneme se na hranici přežití, budeme podepisovat petice, vysvětlovat politikům a modlit se

Redakce

Redakce

2. 3. 2011

FOTO: Knihy a penízePo zveřejnění otevřeného dopisu tří českých nakladatelů jsme několik dalších poprosili o vyjádření k dané situaci. V nejbližších dnech se dozvíte také to, jaké stanovisko k vládou schválenému zvýšení DPH zaujalo Ministerstvo kultury nebo Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

FOTO: Knihy a peníze

Čtenáři si sáhnou hlouběji do kapsy, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

1. Jaký dopad bude pravděpodobně mít na vaše nakladatelství plánované zvýšení DPH na knihy?

2. Přestanou lidé kvůli vyšší ceně knihy úplně kupovat? Nebo dají přednost například e-knihám?

3. Co proti záměru vlády vy jako nakladatelé můžete a plánujete dělat?

Filip Mikeš, nakladatelství Paseka:

1. Budeme nuceni zdražit některé tituly ze stávající nabídky a dále budeme přísněji posuzovat knihy, které plánujeme vydat.

2. Knihy se nepřestanou prodávat, ale domníváme se, že se sníží počet prodaných knih a to nejen v našem nakladatelství, ale plošně. Také se ztenčí záběr knižní produkce, ubudou tituly nekomerčního charakteru. E-knihy budou určitou alternativou pro čtenáře, ale jaký bude v této oblasti vývoj, je zatím nejisté. Vzestup u e-knih se dá očekávat, ale zda „převálcují“ klasické knihy to se neočekává. Pokud ano, tak stát vybere na daních méně peněz.

3. Budeme podporovat ty, kteří mohou působit na instituce oficiálně, například SČKN. Přispíváme do petic a hlasování, vyjadřujeme názor do médií…

Zvýšení DPH se projeví ve vyšších cenách knih. A vzhledem k tomu, že zdražení by se mělo dotknout více položek běžného života, dá se předpokládat, že lidé budou zvažovat, které z nich jsou pro ně skutečně nezbytné. S ohledem na jejich příjmy se pak pro některé může kniha stát nedostupným zbožím. Lze tedy říci, že zdražením se minimálně ztíží přístup veřejnosti ke knihám a vzdělání celkově.

(Romana Bařtipánová, nakladatelství Portál)

Tomáš Reichel, Host

1. Nakladatelé mají obecně velmi nízké marže, proto očekáváme, že zvýšení DPH se přímo projeví ve vyšších cenách knih. Následně dojde k 20-25 procentnímu propadu trhu, jak nás učí zkušenost ze zahraničí a z posledního zvýšení DPH u nás. Předpokládáme, že i my budeme od příštího roku prodávat o 10-20 % méně výtisků. Tím se, i při zvýšení prodejních cen, ocitneme na hranici přežití. Celý obor bude muset začít na všem tvrdě šetřit, sníží se kvalita redakční práce, překladů i designu a český knižní trh se stane ještě provinčnějším než dosud.

FOTO: Stánek s knihami

Přežijí všichni nakladatelé? Autor: Jakub Ehrenberger, Topzine.cz

2. Myslím si, že lidé nepřestanou knihy úplně kupovat, ale že si každý nákup dvakrát rozmyslí a že si třeba místo tří knih po třech stovkách koupí jen dvě po 350 korunách. E-knihám by to mohlo trochu pomoci, ale jejich podíl na trhu je zatím zanedbatelný a nepůjde podle mě o posun, který by mohl významně ovlivnit ekonomiku nakladatelství.

3. Bohužel nemáme žádné pacienty, které bychom si mohli vzít jako rukojmí. Takže můžeme jen vysvětlovat, působit přes média, podepisovat petice a modlit se.

Otázka zvýšení DPH o hrozivých 9 % pro mnohé nakladatele bude znamenat, že nepřežijí. Skončí s podnikáním, neboť nebudou schopni dotovat zvýšení DPH ze svého. Ceny knih jsou nyní v České republice díky drahým vstupním nákladům na úrovni Evropy, přesto „podnikání“ na tomto malém trhu je již teď téměř ztrátová záležitost. Zlatokopecké doby z počátku 90. let, kdy zde konečně mohly vycházet dosud zakázané knihy a prodávaly se ve statisícových počtech, jsou dávno pryč.

Na rozdíl od filmařů, kteří jsou u nás štědře dotování státem (vloni 225 milionů korun), knižní nakladatelé mají šanci získat na připravované hodnotné knihy dotaci maximálně v řádu desetitisíců korun.

Neumím si vysvětlit, jak může státu pomoci, že na zvýšení DPH u knih vybere v prvním roce možná i o půl miliardy více. Nicméně hned v dalším roce spousta nakladatelů vydávání knih utlumí a stát tak přijde i o to málo, co mu firmy dosud platí.

Zcela stranou nechávám ohled na to, jak tato změna postihne rodiče dětí, kteří by chtěli, aby jejich potomci uspěli v mezinárodním měřítku. Doposud jsou takoví uvědomělí lidé zvyklí pravidelně dětem kupovat například populárně vědecké publikace, které jim rozšiřují obzory. Po zvýšení DPH se knihy stanou fakticky běžným spotřebním zbožím, jako jsou třeba pornokazety.

Apeluji proto na ministra kultury, aby buď ve vládě hlasoval pro zachování knih ve snížené hladině DPH, nebo přišel s řešením, které přinese nakladatelům možnost od státu na knižní projekty, které si to zaslouží, podporu srovnatelnou s filmovým průmyslem. Toto řešení ale považuji za nesystémové, podle mě je lepší nastavit rozumné podmínky pro všechny než neustále přerozdělovat. Zde hrozí nebezpečí korupce.

(Antonín Kočí, nakladatelství Mladá fronta)

Pavel Nýč, nakladatelství Fragment

1. Jednoznačně bude růst cena produkce. Jak se to projeví v zájmu zákazníků, těžko předvídat. Určitě dojde k omezení nabídky. Ale vůbec nejde o projevy na jednoho nakladatele. Jde o celý knižní trh, respektive o uchování kulturního dědictví, vědeckých poznatků a vzdělanosti jako celku. A to je problém největší.

2. V této problematice vůbec nejde o tištěné knihy versus e-knihy. Jde o to, aby kniha vůbec vznikla a rozšířila se mezi čtenáře bez ohledu na nosič (papír, počítačový soubor). Pokud se nepodaří utržit na náklad vzniku, knihy vůbec nevzniknou.  A právě toto ohrožení se zvýšením DPH nastává.

3. Do osvětové a vysvětlovací práce se pustili samotní nakladatelé a knihkupci. Je potřeba politikům vysvětlit, že zde nejde o to, aby knihy nebyly o 10 % dražší, ale o to, aby knihy nadále byly vydávány v masovém měřítku, nestaly se zbožím jen pro vyvolené a díky tomu Česká Republika zůstala zemí vzdělaných a kulturních lidí. Jinak přestane být konkurenceschopná! Budeme se setkávat s politiky, vysvětlovat a vysvětlovat… A také prostřednictvím petice poprosíme o podporu a pomoc přímo občany.

Zvýšení DPH z prodeje knih samozřejmě vychýlí určitou rovnováhu, kterou se snažíme vždy při vydání nové knihy najít, rovnováhu mezi cenou pro čtenáře a náklady spojenými na její vznik. Budeme tedy muset znovu najít kompromis mezi možným ziskem a koncovou cenou. Zvýšení DPH by určitě nevedlo k likvidaci nakladatelství jako takového, ale určitě by ovlivnilo skladbu edičního plánu. Vydáváme prodejně nejúspěšnějšího spisovatele v České republice, paralelně  se však věnujeme, a to důsledně, kvalitní české próze a poezii, leckdy velmi okrajového zájmu. U některých titulů se těžko dostáváme k pokrytí nákladů na samotný vznik knihy. Často se to daří jen díky grantovým pobídkám, často ani to ne. Při zvýšení sazby DPH, bychom si museli opravdu rozmyslet, zda bude dále určitou část naší produkce tvořit finančně ztrátová literatura.

(Jan Pražan, nakladatelství Druhé město)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nakladatelé o zvýšení DPH: Ocitneme se na hranici přežití, budeme podepisovat petice, vysvětlovat politikům a modlit se