Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Vysoké podpatky: Projděme se z historie až po současnost

Redakce

Redakce

19. 5. 2010

Osmiletá holčička stojí před velkým zrcadlem v ložnici svých rodičů. Kymácí se na vysokých podpatcích máminých lodiček a obdivně se v jeho odrazu sleduje. Náhle uslyší klíč v zámku, spěšně vrací lodičky do skříně a utíká do svého pokojíčku snít o tom, že si jednou podobné boty sama koupí.

Zdroj: shoebizness.com

Podpatky jsou s námi stále

Touha postavit se na vysoké podpatky se rodí již v dávné minulosti. Netýká se však pouze žen! Byli to také muži, kteří si vysoké podpatky z nejrůznějších důvodů oblíbili.

Ve starověkém Egyptě byla tato obuv výsadou vyšší třídy. Ta ji nosila jako ozdobu pro různé slavnostní příležitosti. Podle některých pramenů však chodili na vysokých podpatcích např. i řezníci, kteří si tím, ač se vám to bude zdát neuvěřitelné, ulehčovali pohyb v krvi po zabitých zvířatech.

Vysokou obuv začali později používat i staří Řekové a Římané. Hercům dodávala vážnost při antických tragédiích a na ulicích umožnila zákazníkům snadno rozpoznat lehkou ženu v době, kdy tady byla prostituce nelegální. V průběhu středověku si pak ženy i muži zvykli před odchodem z domu přirážet na svou drahou obuv dřevěnou podrážku, která ji měla ochránit před blátem a odpadky v ulicích. Tato podrážka se stala předchůdcem klasického podpatku – klínu, který je v současnosti s botou již pevně spojen.

Chopinky. zdroj: newhumanist.org.uk

Trendy z Turecka

Ve 14. století vytvořili Turkové první střevíc na vysoké podrážce nebo chcete-li platformě, tzv. chopine, který si svou popularitu udržel až do 16. století. Benátčané učinili z těchto střevíců symbol bohatství a sociálního postavení žen. Pro cizince však byly tyto ženy spíše jen terčem vtipných poznámek.

Ten skutečný módní poplach způsobený vysokými podpatky vyvolala v 16. století Kateřina Medicejská, manželka Jindřicha Orleánského. Vzhledem k tomu, že byla ženou malého vzrůstu, pověřila svého obuvníka, aby jí zhotovil pár módních bot na velmi vysokých podpatcích.

Rozmařilá evropská šlechta, která se předháněla v módních výstřelcích, nemohla zůstat pozadu a tento typ bot se brzy velmi rozšířil. Jako symbol vyšších vrstev byl u mužů i žen v oblibě až do francouzské revoluce. Dodnes používaný termín zazobaný, v angličtině well–heeled, pochází právě z tohoto období. Na sklonku 18. století pak přestali muži tyto boty nosit a vysoké podpatky zůstaly nadále výhradně jen symbolem ženskosti.

Ludvík XIV. a jeho podpatky. zdroj: artilim.com

Už jen pro ženy

Dámské střevíce tak, jak je známe dnes, byly dovedeny k dokonalosti v padesátých letech, kdy továrny na obuv začaly ve velkém objemu produkovat lodičky. Módním průkopníkem v této oblasti byl Salvatore Ferregamo (1898 – 1960), italský návrhář, který svůj první pár bot vyrobil pro svou sestru již v devíti letech. Byl to právě on, kdo postavil lodičky na jehly a obul do nich Marylin Monroe, americký sexsymbol té doby.

Marylin Monroe. Zdroj: pyramidposters.com

Sex ve městě

Koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let preferovaly ženy spíše nižší podpatky, nicméně v letech osmdesátých a devadesátých se vysoké podpatky vrátily do módy znovu a v plné síle.

Poté, co se na televizních obrazovkách zjevil seriál Sex ve městě, touží každá z nás mít aspoň jedny lodičky od Manola Blahnika i ve své skříni. Vysoké podpatky jsou symbolem krásy a elegance. Milujeme je. A že nás z nich občas bolí nohy? Vydržet se to dá a ten pocit, když se na ně postavíte, ten prostě stojí za to!

Zdroj: ioffer.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vysoké podpatky: Projděme se z historie až po současnost