Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2022

Výsledky Magnesie Litery: Knihu desetiletí napsal Jan Balabán

Redakce

Redakce

22. 9. 2011

FOTO: Magnesia Litera - Kniha desetiletí!Aktuálně!Nejlepším česky píšícím autorem za posledních deset let je nedávno zesnulý spisovatel Jan Balabán. Magnesii Literu – Knihu desetiletí v kategorii literatura pro děti a mládež ovládl Pavel Šrut.

FOTO: Magnesia Litera - Kniha desetiletí

Jana Balabána zastoupil Miroslav Balaštík (vpravo), Foto: Kateřina Ostřanská

Titul Kniha desetiletí si Jan Balabán zasloužil za sbírku povídek Možná že odcházíme. Jak už předtím zmínil moderátor a organizátor ceny Pavel Mandys, Balabán je jediným nominovaným autorem, který si cenu už sám nepřevezme. Tuto funkci proto splnil šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, který na autora krátce zavzpomínal.

Balabánovy pocity zmaru vystřídali komičtí Lichožrouti

Povídky v cyklu Možná že odcházíme čtenáři představují osudy nejrůznějších lidí, kteří se nacházejí ve zlomových okamžicích života. Spojujícím vláknem této existenciální prózy jsou témata životních zklamání a pocitů zmaru. Celkové vyznění však není zcela negativní – postavy si s sebou totiž nesou i špetku naděje.

Přečtěte si také recenzi na Balabánův román Zeptej se táty

Že literatura není jen o prožívání hlubokých životních témat, svědčí vítězná kniha kategorie literatura pro děti a mládež, Lichožrouti Pavla Šruta. Autor si totiž za postavy vyvolil lupiče ponožek a mnohým tak konečně osvětlil problematiku toho, proč se ztrácí vždy jen jedna ponožka z páru. Po ilustrátorce knihy Galině Miklínové, která cenu přebírala, vzkázal, že děkuje všem občanům postiženým ztrátou ponožek za to, že pro něj hlasovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výsledky Magnesie Litery: Knihu desetiletí napsal Jan Balabán