Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vyrazte do Švýcarska s turistickým průvodcem Rough Guides

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 9. 2011

Průvodce z prestižní řady Rough Guides představily před nedávnem nový přírůstek – Turistický průvodce Švýcarsko. Díky naší recenzi se dozvíte, zda byste si ho na vaši cestu do země sýrů a čokolády měli zabalit, či nikoliv.

FOTO: Hory jsou jednou z dominant Švýcarska

Hory jsou jednou z dominant Švýcarska, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Kniha o rozměrech blízkých formátu A5 už na první pohled přesvědčí pevnou vazbou, která by měla bez problémů přežít celé vaše putování za krásami Švýcarska. Tloušťka knihy zase napovídá, že se rozhodně nejedná o stručnou publikaci do kapsy.

Hned na začátku průvodce od nakladatelství JOTA najdeme barevnou sekci a v ní základní informace o západoevropské zemi od rozlohy přes správní členění do kantonů až po tamější tradice a zvyky.

Barevná část pokračuje kapitolkou Kam zamířit – a kdy a je uzavřena 23 místy, která nesmíte minout. Každá z třiadvaceti zajímavostí je doplněna barevnou fotografií, krátkým popiskem a je barevně rozlišena podle toho, zda se jedná o památku, zajímavou událost, přírodní úkaz, zábavné místo či tip pro milovníky jídla a pití.

Druhá část průvodce poskytuje obecné informace o dopravě, ubytování, jídle a nápojích, médiích, festivalech a dalších akcích, sportech a venkovních aktivitách i cestovatelských nezbytnostech, jako jsou náklady, otevírací doby, státní svátky, peníze či pojištění.

Leckterý cestovatel by mohl po úvodních dvou kapitolách průvodce zavřít s tím, že informací už víc nepotřebuje. A takovému bych rozhodně koupi této knihy nedoporučovala. Chcete-li ale Švýcarsko poznat mnohem důkladněji a podívat se i tam, kam kroky turistů zpravidla nesměřují, pokračujte ve čtení.

FOTO: Turisticky pruvodce Svycarsko

Turistický průvodce Švýcarsko, Zdroj: nakladatelství JOTA

Třetí část knihy je konečně samotný průvodce. Ten je rozdělen do dvanácti částí, a to podle jednotlivých oblastí. O každé z nich si můžete přečíst, které zajímavosti se zde nachází, jaké osobnosti v dané oblasti žily/žijí a nechybí trocha historie.

Praktické informace zase zahrnují tipy na ubytování, dopravu i místa ke stravování. Ať už chcete v dané oblasti přespat v luxusním hotelu nebo radši ve vlastním stanu, přijdete si v průvodci na své. To vše je samozřejmě doplněno mapami a fotografiemi, bohužel pouze černobílými.

Na konci knihy si lze ještě přečíst zajímavé informace ze švýcarské historie nebo se dozvědět o tamější fauně a flóře. Slovníček zase poslouží jako jistota pro (horké) konverzační chvilky. Poslední stránky průvodce jsou věnovány rejstříku a seznamu map.

Za zmínku v převážně černobílém průvodci jistě stojí dvě barevné dvoustrany. Jedna se zaměřuje na čokoládu a sýr – jedny z nejznámějších symbolů Švýcarska – druhá na neméně typický znak země – švýcarské hory.

Celkové hodnocení:

Průvodce má pevnou vazbu a sympatické rozměry, díky nimž je vhodný do batohu téměř každého cestovatele. Velkým plusem jsou také mapy s vyznačenými místy pro ubytovaní nebo občerstvení, které skvěle doplňují obsáhlost poskytovaných informací.

Přehršel informací může být pro někoho však i minusem. Stejně tak příliš nepotěší, že je většina průvodce pouze černobílá, barevnost všech fotografií by působila minimálně osvěžujícím dojmem. Přesto však nemůžu Turistického průvodce Švýcarskem nedoporučit.

Hodnocení: 85%

Turistický průvodce Rough Guides: Švýcarsko

Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 520+32 stran barevné přílohy
Formát: 132 x 197 mm
Vazba: brožovaná šitá i lepená
Doporučená cena: 698 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyrazte do Švýcarska s turistickým průvodcem Rough Guides