Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vulgaritám v muzice je konec. Rozhodly tak resorty školství a kultury

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

1. 4. 2013

Ministerstvo školství k dnešnímu dni vydává dlouho připravovaný seznam skladeb, které údajně mohou mít špatný vliv na vývoj mladistvých. Na projektu se podílí řada známých osobností v čele s ministryní kultury Alenou Hanákovou.

FOTO: Klavír

Vulgarity se nebudou týkat jen textů, ale i hudební složky kontrolovaných skladeb. Zdroj: sxc.hu

Právě zmiňovaná Alena Hanáková se v rozhovoru nechala slyšet, že společně s kolegy z ministerstva kultury, ale i mimopolitickými, na projektu aktivně pracují již delší dobu.

Na otázku, kdo s návrhem přišel jako první, odvětila, že projekt není myšlenkou jednotlivce, ale je logickým vyústěním stále se zhoršujícího stavu hudební scény, která do značné míry ovlivňuje vývoj a chování mladistvých.

Obsahovou i zvukovou nezávadnost posoudí komise

Zejména z důvodu ohrožení vývoje mladistvých byl na stránkách ministerstva školství zveřejněn seznam závadných skladeb. Databáze se bude postupně rozšiřovat o další písně a to nejen z domácí tvorby, ale i z celosvětové produkce. Speciálně sestavená komise má za úkol vyhledávat a posuzovat skladby s rasistickými, extremistickými či hrubě vulgárními texty.

Podle informací, které dále Hanáková v rozhovoru uvedla, bude komise projednávat nejen závadnost textů, ale v brzké budoucnosti se zaměří také na instrumentální tvorbu. Pokud tedy někteří interpreti ve svých skladbách používají nevhodné zvuky, například se sexuálním či fekálním podtextem, mohou očekávat, že se na seznamu také objeví.

Ministerstvo školství očekává kladné ohlasy, a to zejména z řad rodičů, kterým v brzké době nabídne možnost se v projektu také angažovat. Pro veřejnost bude na internetových stránkách v následujících dnech připraven formulář, ve kterém budou moci zejména nespokojení rodiče vyplnit název interpreta a skladby, ale také důvod, proč tato skladba může pohoršovat mladistvé.

Vyplněný formulář bude po odeslání posouzen již zmiňovanou odbornou komisí, která následně rozhodne o zařazení skladby do databáze. V případě častých odkazů na určitého interpreta se bude komise jeho tvorbou detailněji zabývat.

Od Landy se čeká ostrá kritika

Jako každý nový projekt i tento má své zastánce, ale také celou řadu odpůrců. Zatímco s novým výchovným prostředkem souhlasí umělci zvučných jmen jako Karel Gott, Helena Vondráčková či Lucie Bílá, proti nim se staví zejména mladí interpreti působící na poli moderní taneční hudby, zpravidla z oblasti rapu a hip-hopu.

Tyto mladé odpůrce  podporují například členové známé skupiny Visací Zámek Jan Haubert a Michal Pixa. kteří tvrdí, že Hanáková si nejspíš o projektu myslí, že je známkou punku.

Pozadu nehodlá zůstat ani Daniel Landa, ten však s vyjádřením hodlá posečkat do doby, než se nový zákaz dotkne i jeho samotného. Jakmile se tak stane, lze očekávat ještě ostřejší kritiku zdejších poměrů, než jakou předvedl loni při předávání cen v anketě Zlatý Slavík.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vulgaritám v muzice je konec. Rozhodly tak resorty školství a kultury