Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Vonný františek rozděluje populaci. Zápach nebo vůně?

Michaela Bartošová

Michaela Bartošová

14. 12. 2011

FOTO: Vonný františekKaždý z nás dodržuje jiné tradice. Co takhle vonný františek? Pálíte ho pravidelně, nebo jeho vůni nesnášíte? Dejte mu letos šanci i pro jeho uklidňující účinky.

FOTO: Vonný františek

Charakteristická vůně nesedí každému, Zdroj: vyrobakeramiky.cz

Vonný františek je starý asi 300 let a a jeho tradice pochází z česko-německého pohraničí. Na přelomu starého a nového roku se jím vykuřovaly a očišťovaly příbytky. Z pohraničí se zvyk rozšířil po celé republice a drží se tu do dnes. Své jméno získal od zakladatele novodobých pojetí Vánoc, Františka z Assisi.

Lék na vánoční stres

František je vyrobený z páleného dřevěného uhlí, nejčastěji se používá lípa. Toto uhlí se namele a přidá se k němu kadidlo – žlutá pryskyřice získávaná dvakrát za rok z kmene kadidlovníku pravého.

Někdo nemůže vůni františka vystát, někomu krásně voní. Jeho vůně má uklidňující účinky a odstraňuje stres, kterého bude před Vánocemi mnoho. Zbaví vás i nervového napětí a pomáhá regenerovat přetížený organismus.

Čtěte také: Svíčky kdysi smrděly a hořely jen chvíli

Při jeho pálení je nutná opatrnost. Kužel položte na nehořlavou podložku a pečlivě zapalte. Po dohoření jej vysypte do odpadu až po úplném uhasnutí, aby vám nepropálil koš. Rozhodně ho nenechávejte bez dozoru a ani k němu nepouštějte malé děti, které by se mohly popálit. Jeho cena je ale téměř zanedbatelná. Pohybuje se podle počtu kusů a vůně mezi 15 a 40 korunami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vonný františek rozděluje populaci. Zápach nebo vůně?