Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vím, co jím: Zdraví a kvalita především!

Redakce

Redakce

24. 8. 2010

Nebude to trvat dlouho a na výrobcích z kvalitních surovin se budeme moci setkat se zřetelným logem „Vím, co jím“. Toto logo je dalším pozitivním označením potravinářských výrobků na našem trhu, podobně jako logo Klasa, které označuje potraviny vyrobené z českých surovin v České republice.

Logo Vím, co jím, Zdroj: archív

Logo „Vím, co jím“ u nás a na Slovensku zavádí nezisková organizace Vím, co jím, o. p. s., jejíž program vychází ze světového podnětu Choices, jenž definuje složení potravin, které odpovídá zdravé výživě, na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (SZO).

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu „Vím, co jím“ je upozornit na kvalitní potraviny odpovídající standardu SZO a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Poukazování na kvalitu potravin bude ve čtyřech kategoriích, tj. trans mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny, sodík, cukr a v některých kategoriích bude hodnocena energie s vlákninou.

Možnost získat logo mají všechny potravinářské výrobky, s výjimkou produktů obsahujících více než 0,5 % alkoholu, doplňků stravy, výrobků pro použití pod lékařským dohledem a potravin určených dětem mladších jednoho roku.

Pro výrobce
Výrobky, které vyhoví stanoveným standardům, budou moci používat logo „Vím, co jím“, díky němuž se čeští spotřebitelé budou moci lépe orientovat v kvalitě výrobků na našem trhu.

V první fázi je tato značka určena výrobcům, kteří ji po splnění požadavků budou moci používat za roční poplatek 6 000 Kč za prodejní jednotku. Tato částka by měla motivovat i malé výrobce potravin k zapojení se do tohoto projektu.

I takový kousek sýra, pokud bude kvalitní, může získat značku Vím, co jím, Foto: Horymír Hora, Topzine.cz

Odborní garanti
Samozřejmě každý solidní program potřebuje mít své odborné garanty a i u tohoto programu je tomu nejinak. Hlavními odbornými garanty jsou PhDr. Iva Málková, Prof. Ing. Jana Dostálová, Csc., PhDr. Karolína Hlavatá a MUDr. Petr Hlavatý. Tito odborní garanti budou dohlížet na správné přidělování loga „Vím, co jím“ potravinářským výrobkům.

Nezbývá než popřát hodně zdaru a úspěchu tomuto programu a co nejdřívější zavedení loga „Vím, co jím“ na český trh.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vím, co jím: Zdraví a kvalita především!