Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

VIDEO: Studio Universal slaví 100 let. Prohlédněte si všechna jeho loga

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

22. 3. 2012

!Exkluzivně!Slavné filmové studio Universal letos oslaví 100 let své existence. Na světlo světa přineslo takové kinematografické klenoty jako Dracula, Frankenstein, Čelisti nebo Schindlerův seznam. Mnohaletou evolucí si prošlo také logo společnosti. Podívejte se na video na TOPZINE.cz!

video
play-sharp-fill

Legenda praví, že zakladatel filmového studia Universal Carl Laemmle pojmenoval svou společnost podle univerzálních tvarovek pro spojování potrubí, jejichž reklamu uviděl z okna své kanceláře. Rozmarné pojmenování přetrvalo, ze studia se ale během let stala jedna z předních filmových distribučních společností Hollywoodu. A králové musí mít také zapamatování hodné logo.

Jeho první podoba byla navržena v roce 1912 a nápadně se podobala tomu současnému. Němá filmová éra se nesla v duchu minimalisticky načrtnuté zeměkoule, kolem které rotovalo po vzoru novodobých bratříčků nápis Universal. Variace podobných motivů a stylizace vzaly za své v roce 1930 s nástupem zvukového filmu.

Tehdy dalo studio upoutávce do vínku jak hudební podklad, tak pokrokové vizuální ztvárnění. Kolem prostorově zpracované zeměkoule si to uhánělo nablýskané letadlo. Jedním z klenotů je logo, které se na plátna kin dostalo počátkem roku 1963. V podobě, která až na pár drobných změn a technických vylepšení přetrvala do dnes, vydrželo úctyhodných 27 let.

Studio Universal dalo světu také jednu z nejslavnějších postav dějin kinematografie – Frankensteina. Zdroj: distributor filmu

Evoluce ikonických log studia Universal ale nekončí, u příležitosti oslav 100 let od založení se na nás chystá jeho další moderní verze, řádně navoněná a naleštěná. Studio letos do kin uvede také celou řadu zajímavých snímků. Na dveře už klepe epická Bitevní loď, následovat ji bude Sněhurka a lovec a také reimaginace klasických Bídníků. Jiní ve sto letech poklidně dožívají, Universal ale řádí jako za mlada.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Studio Universal slaví 100 let. Prohlédněte si všechna jeho loga