×
TOPZINE.cz

VIDEO: Rozžhavená Etna předvedla v noci divukrásnou hru ohně a dýmu

!Aktuálně!Fontány lávy tryskající do výšky několika set metrů a enormně široké lávové pole, které zářilo do ranních hodin na úbočí hory. Etna včera ve večerních hodinách spustila bezmála pětihodinový ohňostroj.

FOTO: Erupce Etny 30.7. 2011
Etna se v noci z 30. na 31. července proměnila v přírodní ohňostroj, Zdroj: INGV Catania.

Někteří slyšeli tlumené dunění už odpoledne, jiným jednoduše přišla kolem osmé hodiny večerní SMS zpráva: Vidíš Etnu? Vidíš ji?!“  Mezi devátou a desátou už byly všechny silnice přeplněné auty. Někteří se snažili dojet na místa s dobrým výhledem na jihovýchodní kráter, jiní prostě jen zabrzdili u krajnice na blikačky a houfovali se na odpočívadlech.

The YouTube ID of Pz29zwX1pCs&feature is invalid.

Ohnivý jazyk dosahoval výšky až 500 metrů a lávové pole pokrylo plochu několika desítek kilometrů čtverečních na úbočí hory. Lidská obydlí jí nebyla ohrožena. V tomto roce jde v pořadí již o osmou erupci a o jednu z nejintenzivnějších za posledních několik let. Etna teď předvádí svou nespoutanou nádheru každý týden.

FOTO: Lávové pole po erupci 30.7. 2011
Etnu až do ranních hodin ozařovalo mohutné lávové pole, Zdroj: Cecilia Grasso

Sopečný popel se tentokrát snesl na východní pobřeží, kde více jak dvě hodiny pršely kousky pyroklastického materiálu. Tentokrát sopečný déšť nezasáhl Katánii. Provoz letiště tedy nemusel být omezen.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..