Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

VIDEO: Nejlepší krátkometrážní filmy jsou zdarma online! Podívejte se

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

3. 10. 2011

Přestože se krátké filmy netěší takové oblibě jako ty celovečerní, je mezi nimi spousta kvalitních kousků. My jsme pro vás vybrali tucet originálních snímků, které navíc můžete zhlédnout přímo v našem článku.

FOTO: Geriho hra

Stařík Geri v krátkometrážním filmu od studia Pixar, Zdroj: distributor filmu

Krátkometrážní snímky bývají často neprávem opomíjeny. Mají sice i na Oscarech dvě své kategorie, ale obecně se o nich příliš nemluví. Přitom je občas mnohem větší umění nacpat příběh do pouhých několika minut než do dvou hodin.

Mistrem v tomto oboru je bezesporu společnost Pixar, která má na svém kontě téměř dvacítku animovaných krátkometrážních snímků. Mezi nejznámější a zároveň nejoblíbenější patří například Geriho hra nebo Pro ptáčky. Studio Pixar ale pro tentokrát vynecháme a podíváme se na další krátké filmy, které se jejich tvůrcům opravdu povedly.

Gone Nutty

Krysoveverka Scrat je bezesporu tím nejlepším, co Doba ledová filmovému světu přinesla. Přestože je zážitek z její honby za žaludem nejlepší na první zhlédnutí, ani po pár dalších vás neomrzí.

Consent/Svolení

Před Děkujeme, že kouříte, Juno a Lítám v tom natočil režisér Jason Reitman tento ironický krátkometrážní film, jehož prostřednictvím kritizuje byrokracii a právnické povolání. Nabízí se pouze otázka, zda se někdy do takové fáze nemůžeme opravdu dopracovat.

Cesta na Měsíc

Sci-fi krátkometrážní film pochází již z roku 1902 a ve své době se dočkal obrovského ohlasu. Pokud se dovedete alespoň pomyslně vrátit o století zpátky, jistě i na vás dokáže tento roztomilý snímek zapůsobit.

Logorama

Snímek z roku 2009 se zaměřil na kritiku konzumnosti dnešního světa. V netradičním kraťasu tak v ZOO potkáte krokodýla Lacoste a na ulici Ronalda McDonalda jakožto teroristu. Logorama navíc oslnila i na Oscarech, kde proměnila ve vítězství nominaci v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film.

Vincent

Šestiminutový počin Tima Burtona z roku 1982 obsahuje vše, co je pro režisérovu tvorbu typické. Snímek vypráví o malém chlapci Vincentovi, jenž obdivuje legendu hororu, Vincenta Price, který taky celý film namluvil.

True

Snímek s Natalie Portman je součástí povídkového filmu Paříži, miluji Tě a podle mnohých je v něm vůbec tím nejlepším příběhem. True líčí průběh lásky mezi studentkou herectví a slepým chlapcem. S minimem slov, a přesto výstižně.

Kiwi

Kiwi je nelétavý pták, což ale neznamená, že nemůže toužit po létání, ba naopak. Kiwi ze stejnojmenného tříminutového snímku si přeje ze všeho nejvíce právě létat. A to za každou cenu.

Doodlebug

Píše se rok 1997 a jméno Christophera Nolana zná málokdo. V mladém režisérovi už ale bezesporu třímá talent, což potvrdil i jeho krátkometrážní film, v němž se snaží hlavní postava zabít botou nějakého škůdce. Anebo ne?

Where the Hell is Matt?

Matt procestoval svět a na každém z míst, které navštívil, natočil video, kde předvádí svůj originální taneček. Zprvu tančí sám, později se k němu přidají i místní obyvatelé, což za skvělého hudebního doprovodu vytváří výborný celkový dojem.

Dům z malých kostek

Dvanáctiminutový snímek původem z Japonska je plný melancholie a nutí člověka k zamyšlení. Zřejmě i díky tomu se mu povedlo za rok 2008 získat Oscara za Nejlepší krátkometrážní animovaný film.

Úsměvem ke štěstí

Byl jednou jeden pán, který se na každého smál. A na oplátku se smál každý na něj. Každý až na jednu dívku. Jak to bylo dál, na to už se podívejte sami. Ve snímku, který je natolik pozitivní, že mu i pár těch klišé rádi odpustíte.

Pixely

Jaké by to bylo, kdyby se New York ocitl pod palbou Space Invaderů, Pac Mana či Bombermana? Byla by to minimálně skvělá vizuální podívaná, jak ukazuje tento kraťas z roku 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Nejlepší krátkometrážní filmy jsou zdarma online! Podívejte se