Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

VIDEO: Letní filmová škola 2012 se vydařila. Vybrali jsme 5 důvodů

Redakce

Redakce

2. 8. 2012

Jako v ráji si letos připadali filmoví fanoušci, kteří mezi 21. a 28. červencem navštívili Uherské Hradiště. Letní filmová škola tu nabízela šanci rozšířit si znalosti v oblasti klasické, ale i současné kinematografie z celého světa. Video pro vás připravila Jitka Lanšperková.

video
play-sharp-fill

Z rajského jablkasi během letošního ročníku ukouslo mnoho významných filmových osobností, které přijaly pozvání organizátorů a přijely si s diváky podiskutovat o své tvorbě. Mezi ty nejvýznamnější patřili oscarový režisér István Szabó a na Oscara třikrát nominovaný Carlos Saura.

1. Španělský režisér Carlos Saura

Právě Saura, který na slavnostním zahájení Letní filmové školy převzal Výroční cenu AČFK za kreativní ztvárnění času v lidské psychice, oficiálně zahájil festival svým filmem s názvem pro tento rok příznačným, El Dorado. Téměř dvě a půl hodiny trvající dílo o vnitřním boji mezi španělskými kolonizátory navnadilo filmové nadšence na týden plný filmů, přednášek, koncertů, diskuzí a minima spánku.

Čtěte více: LFŠ 2012 odstartovala stylově. S Lawrencem z Arábie i Heydrichem

Filmový maraton, který začínal každý den v 8:30 a končil půlnoční projekcí, nabízel několik filmových kategorií, ze kterých si divák mohl vybírat. Již tradičním lákadlem se staly projekce němých filmů s živou hudbou. Grotesky Harolda Lloyda doprovázely originální hudbou primárně brněnské kapely jako například Ty Syčáci, Ještě jsme se nedohodli nebo Květy.

2. Zrestaurovaná barevná Cesta na Měsíc

Pro ty, kteří si chtěli od Lloyda na chvilku odpočinout, byla ve čtvrtek připravena projekce nově nalezené a zrestaurované kopie Meliésovy Cesty na Měsíc s originální hudbou Jana Plíhala. Doplňoval ji krátký dokument přibližující restaurátorskou práci.

Maďarský režisér Bence Fliegauf je jedním z těch, co zavítali na LFŠ. Zdroj: David Kumermann, lfs.cz

Další výraznou kategorii, sloužící zejména pro pobavení diváků, tvořily Půlnoční delikatesy: Blaxploitation. Tento termín označuje filmy vzniklé v 70. letech určené pro mladé černošské publikum. Hlavní hrdinové tmavé pleti boří stereotypy v typicky bílých rolích. Akční hrdina Shaft, kterému všechny dívky v okolí padají k nohám, zatímco on bez většího úsilí kosí jednoho padoucha za druhým, nebo africký princ, kterého samotný Drákula přemění na upíra.

3. Diskuze s tvůrci

V rámci festivalu bylo jako každý rok představeno několik předpremiér českých filmů, které diváci mohli následně probrat s jejich tvůrci a případně i poradit, co by se ještě dalo na poslední chvíli změnit. Asi nejživější diskuze v tomto směru nastala po filmu 7 dní hříchů, pojednávajícím o konci války v Sudetech. Diváci tu vehementně radili, jak poupravit konec, aby měl žádoucí vyznění.

Přečtěte si rozhovor s Abbásem Kiarostamím, který byl také hostem LFŠ

Z klasické filmové tvorby byla letos vybrána retrospektiva britského režiséra Davida Leana. Programová ředitelka Iva Hejlíčková osobně uvedla filmy jako Lawrence z Arábie, Most přes řeku Kwai či Doktor Živago. Posledně jmenovaný film se stal trošku Černým Petrem festivalu, neboť právě v průběhu jeho promítání uspořádal místní fotbalový klub koncert Michala Davida, a tak si diváci poslední třetinu filmu mohli vychutnat s originálním hudebním doprovodem, který podkresloval vášnivou romanci podle románu Borise Pasternaka.

[youtube_660]cexA6tsSuZM[/youtube_660]

Maďarský film, kterému byl na LFŠ věnován velký prostor, reprezentovali hned dva zástupci. Již zmiňovaný režisér István Szabó představil své nejznámější filmy v čele s Mefistem, oceněným Oscarem. Příběh herce v nacistickém Německu je studií lidské psychiky a výpovědí o tom, jak lákavý je úspěch a jak lehké je kvůli němu zradit své ideály.

4. Masterclass s Bencem Fliegaufem

Mladé maďarské tvůrce na festivalu reprezentoval Bence Fliegauf. Tento osmatřicetiletý režisér je známý zejména díky svému originálnímu přístupu k filmu, který staví zejména na estetice obrazu a působivosti atmosféry. Za své snímky získal mnoho prestižních ocenění včetně ceny z festivalu v Locarnu nebo Stříbrného medvěda z Berlinale. Do Uherského Hradiště přivezl své slavné snímky Mléčná dráha, Dealer nebo třeba svůj nejnovější kus Je to jen vítr.

5. Posezení na sluníčku s kelímkem vychlazeného piva

Pro ty, kteří již byli unaveni záplavou filmů a nových vědomostí, nabízela LFŠ pestrý doprovodný program. Návštěvníci mohli navštívit koncerty (Midi Lidi, Lenka Dusilová), výstavy, divadlo nebo si zasoutěžit ve filmovém kvízu. Počasí letos vysloveně přálo, a tak se většina diváků během slunečných dní alespoň jednou rozvalila na trávníku před kinem Hvězda a s kelímkem piva v ruce zaníceně probírala své zážitky. Co na tom, že zábava občas došla tak daleko, že po Hradišti pobíhal tajemný naháč?

Napsáno přispěvovatelkou TOPZINE.cz Barborou Poláčkovou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Letní filmová škola 2012 se vydařila. Vybrali jsme 5 důvodů