Menu
TOPZINE.cz
Sport

VIDEO: Downhill je adrenalinovou injekcí pro všechny blázny na kolech

Redakce

Redakce

18. 5. 2011

Pokud si chcete zvednout hladinu adrenalinu, vyzkoušejte downhill. Můžete jet téměř na čemkoli. Pro čtenáře a diváky Topzinu jsme natočili video s downhillovým borcem Zdendou Našincem, který předvedl, jak se dělá downhill na kole.

Co je to downhill?

Downhill je disciplína extrémních sportů, v níž musíte sjet trať za co nejkratší možný čas. Původně se řadila do MTB cyklistiky (doplňková disciplína cross country). Jezdilo se na tratích, na kterých se objevovaly dlouhé úseky po rovině. Postupně se tratě stávaly obtížnějšími, hlavně po technické stránce – rovinky nahradily terénní překážky (kořeny, kameny, skoky).

play-sharp-fill

Vybavení je základ

Zdenda Našinec neopomněl ani vybavení, které je třeba si pořídit jako první. Každá disciplína vyžaduje své speciální vybavení. U downhillu tomu není jinak a nutností je mít celoodpružené kolo, které překážky hravě zvládne. Na tuto disciplínu se specializují jezdci z řad motocrossu a BMX. Nejlepším světovým jezdcem je v současnosti Australan Sam Hill, u nás mezi špičku patří Matěj Charvát.

V posledních letech se začaly objevovat také downhilly na běžkách (Red Bull Nordix) nebo na mountainboardu. Trať může být různě dlouhá, od několika stovek metrů po několik kilometrů.

FOTO: Zdeněk Našinec

Zdeněk Našinec a Petr Mančík, Foto: Radek Lang, Topzine.cz

Trénink je důležitý

Tratě se nacházejí v přírodním terénu, někdy s umělými překážkami, a jsou velice technicky náročné. Je tedy důležité svého závodního koně dobře ovládat. Nehodnotí se zvládnutí těchto překážek, ale celkový čas sjezdu. Samozřejmě ten nejkratší vyhrává.

Jestliže již nevíte, co nového vyzkoušet, tak downhill je dobrý tip, jak si zlepšit své dovednosti, zazávodit a užívat si radosti a adrenalinu z rychlosti, která záleží pouze a jen na vás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Downhill je adrenalinovou injekcí pro všechny blázny na kolech