Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

VIDEO: Banksy přichází do našich kin se svým filmem Exit Through the Giftshop. Svou identitu ale stále tají!

Redakce

Redakce

6. 5. 2011

Banksy je pseudonym pro anglického graffiti writera a streetartistu, politického aktivistu, malíře a v neposlední řadě filmového režiséra, který i přes svou nominaci na Oskara za provokativní mystifikační dokument Exit Through the Giftshop, který se objeví na plátnech našich kin 10. května nadále skrývá před světem svou pravou identitu.

FOTO: Streetartista Banksy v ateliéru

Banksy stále tají svou pravou identitu Zdroj: distributor filmu

Dílo tohoto satirického streetartisty se zrodilo v Bristolu, odkud sám umělec pravděpodobně pochází, což potvrzuje i domněnka grafika a designera Tristana Manca, podle kterého se Banksy narodil kolem roku 1974 v Bristolu v Anglii, jako syn kopírovacího technika a vyučil se řezníkem. Graffiti uměním se začal zabývat během velkého bristolského aerosolového boomu v pozdních 80. letech 20. století.

Zrození tajemného

Podle odborníků se Banksy inspiroval umělcem, který si říkal Blek le Rat a tvořil pomocí šablon v Paříži v roce 1981 a členy anarcho – punkové kapely Crass, kteří byli součástí propagace šablonového graffiti objevujícího se v prostorách londýnského metra koncem 70. a začátkem 80. let. Nicméně Banksy tuto výraznou šablonovou techniku kombinuje s  neuctivým černým humorem a jeho graffiti jsou k vidění na ulicích, mostech a zdech měst po celém světě.

The YouTube ID of KJwUB0sYPeA&NR is invalid.

Banksyho streeartové počátky by se daly zařadit do let 1992 – 1994, kdy tvořil, jako jeden z členů bristolských DryBreadZ Crew. Inspirací mu byli lokální umělci a jeho práce se stala součástí široké undergroundové scény. Tvrdí, že k umění pomocí šablon se dostal, když se schovával před policií pod popelářským autem, kde si všiml vyraženého sériového čísla a díky použití této techniky v umění se brzy stal velmi známým v okolí Bristolu i Londýna.

FOTO: Banksyho krysa

Krysy jsou nejčastějším prostředkem Banksyho vyjádření

Jedinečnost Banksyho šablon je založena na vtipných obrázcích za občasného použití hesel. Tato hesla jsou většinou protiválečná, antikapitalistická a protispolečenská. Nejčastěji zobrazuje krysy, policisty, opice, děti, vojáky a starší lidi. Opravdovým postrachem pro jeho tvorbu se stali především dražitelé umění, kteří se snažili prodat jeho streetart, ale problém odstranění obrazu z objektu již přenechali vítěznému majiteli.

Kromě obrazů objevujících se náhodně na nahodilých městských objektech byla v roce 2002 ve městě Los Angeles uspořádána první výstava Banksyho děl v galerii Silver Lake. Kurátory výstavy s názvem Existencilism byli Galerie 33 1/3, Malathion, Funk Lazy Promotions a B+. Další výstava pod názvem Turf War se uskutečnila roku 2003 ve skladu, kde umělec namaloval svá díla přímo na zvířata.

Lesbička královna Victorie

Známé je dílo, kde na librách zobrazil princeznu Dianu a nápis „Bank of England“ změnil na „Banksy of England“ (Banksy z Anglie). Tyto falešné bankovky pak někdo hodil do davu na karnevalu na Notting Hill. Dále Banksy například zobrazil královnu Victorii jako lesbičku nebo vytvořil jednu ze znělek k seriálu Simpsnovi. Dne 21. února 2007 v londýnské aukční síni Sotheby‘s bylo vydraženo Banksyho dílo Bombing Middle England za vůbec nejvyšší cenu 102 000 liber.

FOTO: Falešné libry s princeznou Dianou

Banksy zaměnil královnu na bankovkách za princeznu Dianu

Se svým prvním filmem Exit Through the Giftshop Banksy debutoval v roce 2010 na Sundance Film Festival v Park City v Utahu. Filmová premiéra se ve Velké Británii uskutečnila dne 5. března 2010 a v lednu roku 2011 byl Exit Through the Giftshop nominován na Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film.

Jste zvědaví na film? Přečtěte si recenzi

Fiktivní dokument se zabývá streetartovou scénou, kdy hlavní hrdina snímku francouzský majitel obchodu Tonny Guetta marně pátrá po tajemném Banksym a sám touží po kariéře kultovního umělce. Snímek Exit Through the Giftshop bude uveden do našich kin dne 10. května 2011.

Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie
USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Režie: Banksy
Hrají: Banksy, Thierry Guetta, Shepard Fairey, Invader, Rhys Ifans, Jay Leno, Christina Aguilera, Noel Gallagher, Angelina Jolie, Jude Law, Brad Pitt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Banksy přichází do našich kin se svým filmem Exit Through the Giftshop. Svou identitu ale stále tají!