Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Velký zdroj inspirace. Knižní ilustrace Salvadora Dalího vás uchvátí

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

11. 6. 2014

Díla katalánského surrealistického umělce Salvadora Dalího byla nedávno k vidění na hradě Špilberk v Brně. Návštěvníci i návštěvnice mohli spatři i jeho méně známé knižní ilustrace. TOPZINE.cz přináší výběr knih, které geniální Dalí ilustroval.

FOTO: Dalí

Salvador Dalí a jeho ilustrace. Surrealistické knihy vás uchvátí. Zdroj: wikimedia.org

Přestože je Dalí znám především jako extravagantní malíř, věnoval se rovněž ilustrování knih, které pro něj byly vždy velkým zdrojem inspirace. Vybíral si známá knižní díla, kterým svými kontroverzními kresbami dodával nový rozměr. Používal techniky kresby, litografie i akvarelu.

Alenka v říši divů

Příběh Alenky, která se králičí norou dostane do pohádkové říše, je jedním z nejoblíbenějších příběhů pro děti od anglického autora Lewise Carrolla. Fantastický svět posloužil Dalího obrazotvornosti a dobrodružství malé Alenky zpracoval umělec jako sérii expresionistických dílek. Setkání se Srdcovou královnou, kouzelné dortíky, bílého králíka i kloboučníka chápal Dalí jako symboly, ze kterých dokázal vytvořit ty nejgrotesknější barevné kompozice.

FOTO: Alenka v říši divů

Ilustrace k Alence připomínají expresionistické abstraktní výjevy. Zdroj: Wikimedia

Originální vydání ilustrované knihy pochází z roku 1969 a obsahuje dvanáct heliogravur, což je speciální grafická technika pracující na principu vyvolávání fotografií a rytu.

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Salvador Dalí i autor Dona Quijota pocházeli ze Španělska, což značně ovlivnilo jejich dílo. Renesanční spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra ve svém románu, který je zároveň jedním z nejdůležitějších děl světové literatury, popisuje příhody svérázného rytíře, který se svým věrným zbrojnošem Sanchou Panzou cestuje po kraji.

FOTO: Don Quijote

Umělec nemohl opomenout proslavené větrné mlýny z Dona Quijota. Zdroj: Wikipaintings

V Dalího sérii kreseb inkoustem a akvarelů se mísí ty nejšílenější surrealistické vize a zároveň děsivé noční můry. Černobílé skici působí pro Dalího netypickým minimalistickým dojmem, zatímco v barevných akvarelech se vyžívá v pestrosti a expresivitě.

Zpěvy Maldororovy

Jediná dokončená kniha francouzského básníka Lautréamonta je jedním z nejprovokativnějších a nejzvláštnějších děl. Poetický jazyk a náročný sloh se zde mísí s šílenými perverzními výjevy a filozofickou hloubkou. Dalí nebyl jediný tvůrce, jehož Zpěvy Maldororovy inspirovaly – v oblibě je měli rovněž prokletí básníci a avantgardní umělci 20. století. Fík požírá osla – jedna z nejznámějších frází z knihy, kterou byl Dalí doslova posedlý. Jeho fascinace vyústila v jednoduché avšak precizní kresby, kde se projevuje jeho typický styl plný dvojsmyslných hříček a psychoanalytických odkazů.

Božská komedie

V 50. letech si italská vláda objednala u Dalího ilustrace k výročnímu vydání Dantovy Božské komedie. Umělec se zakázky ujal a nadšeně se pustil do díla, avšak italské veřejnosti se nepozdávalo, že byla tato práce svěřena Španělovi s Dalího reputací. Dalí však nedbal toho, že byl úkol nakonec svěřen jinému umělci, a dokončil přes sto akvarelů, ze kterých byly poté vytvořeny skvostné dřevoryty. Ilustrace k Božské komedii, jednomu z nejvýznamnějších italských renesančních básnických děl jsou vrcholem umělcovy ilustrátorské tvorby.

Bible

Před dvěma lety v Česku poprvé vyšla tato luxusní ilustrovaná Bible, která je zdobena drahými kameny a pozlaceným písmem. Váží dvanáct kilogramů a je určena pro sběratele. Vydání obsahuje přes sto biblických příběhů v Dalího zpracování. Ke konci svého života se umělec navrátil ke křesťanství a jeho znovunabytá víra jej ovlivnila i v jeho tvorbě. V jeho výjevech se objevu pro něj tak typická symbolika a malíř přidává na barevné paletě i míře abstrakce.

FOTO: Bible

Luxusní vydání Dalího Bible uchvátilo sběratele. Zdroj: Wikipaintings

 

//

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velký zdroj inspirace. Knižní ilustrace Salvadora Dalího vás uchvátí