Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoce v Rakousku: Naši sousedé si rádi potrpí na zachování tradic

Eva Chytková

Eva Chytková

3. 12. 2011

Vánoční svátky u našich jižních sousedů si každoročně spojujeme s trhy před vídeňskou radnicí. Podívejte se s námi, jaké tradice, zvyky a jídla nechybí na Vánoce v Rakousku.

Vánoční atmosféra začíná v Rakousku již 18. listopadu, kdy se naplno otevírají brány vánočních trhů, v rakouské němčině vystupují po názvem Christkindlmärkte. Nejznámější z nich je v hlavním městě, Vídni, před radnicí s mnoha sladkými i slanými pochoutkami a dětskou dílnou.

FOTO: vídeňská výzdoba

Vídeňané kažoročně dbají na krásnou výzdobu Vídně, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Několik století společné historie s Českem zanechalo podobnosti i ve slavení Vánoc. Jako ve většině zemí jsou zde svátky spojeny se sladkostmi a cukrovinkami. Vyhlášený je rakouský šlehačkový dort.

Na Štědrý den (der Heilige Abend) se připravují taktéž čtyři adventní týdny dopředu. Adventní věnec je obvykle se svíčkami a stuhami v barvě zelené, ta je barvou naděje, a fialové, která je barvou minulosti. Na sv. Barboru si také obstarávají snítku z třešně. Mezi tradiční předvánoční jídla patří linecká srdíčka či kolečka, pečené kaštany nebo bramborové placky.

Rakousko se snaží ctít své tradice. Stejně jako odkaz císařství si uchovává  i své vánoční zvyky, odmítá amerikanismy, včetně Santa Klause.

Na Štědrý den se stejně jako v Česku čeká na příchod Ježíška, na stole voní vánoční cukroví, nevyjímaje vanilkové rohlíčky. Štědrovečerní večeře zahrnuje buď tradičně kapra, nebo i jiná masa jako kachnu, vepřové nebo pravý vídeňský schnitzel. Nesmíme opomenout vánočku nebo štrúdl.

Hlavní štědrovečerní specialitou je tzv. Kletzenbrot, chléb s křížalami.

FOTO: Betlém

Tak jako u nás nechybí v rakouských rodinách betlém, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Po večeři se rozdávají dárky a zpívají koledy. Dárky nejsou exkluzivní ani drahé, dbá se na nápaditost a vlastnoruční výrobu. Nejznámější koledou, která se v rodinách zpívá, je Stille Nacht, Heilige Nacht. Rakušany nezasáhl ani boom umělých stromků, ve většině domácností jsou stromečky živé, nejlépe jedličky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vánoce v Rakousku: Naši sousedé si rádi potrpí na zachování tradic