Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoce v Praze: Na Staroměstském náměstí už září symbol pražských Vánoc. Letos jsou trhy inspirovány secesí

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

1. 12. 2010

!SPECIÁL!Před první adventní nedělí začaly vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. Rozsvícení tisíců žároviček na vánočním stromu 27. listopadu sledovalo plné náměstí jako každý rok. Jak vypadalo velkolepé zahájení trhů a na co můžeme ještě těšit?

FOTO: Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí

Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Díky soutěži Hledá se strom mohl každý dát svůj tip na jehličnan, který by trhy na Staroměstském náměstí zdobil a symbolizoval tak pražské Vánoce. Nakonec byl vybrán dvacetimetrový smrk ztepilý ze středočeského Zaječova, kde stál padesát let. V týdnu před slavnostním rozsvícením byl strom na náměstí vztyčen a také ozdoben. Letošní dekorace jsou sladěny do bílé a zlaté barvy a vycházejí z motivů děl secesního malíře Alfonse Muchy.

Zahájení největších pražských vánočních trhů přilákalo tisíce lidí včetně mnoha cizinců, takže plné bylo nejen Staroměstské náměstí, ale i přilehlé ulice. Každý rok je také připraven doprovodný program, letos symbol pražských Vánoc rozsvítil zpěvák Karel Gott. Pokud by si někdo myslel, že se strom jednoduše rozsvítí, mýlil by se. Návštěvníci Staromáku mohli krátce po 17. hodině za doprovodu koled sledovat skutečnou hru světel.

Na co lákají vánoční trhy na Staroměstském náměstí?

FOTO: Vánoční strom

Vánoční strom, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Doprovodný program bude trhy zpestřovat pravidelně na pódiu hned vedle stromku, kde vystoupí české lidové soubory i hosté ze zahraničí. Výzdoba je inspirována secesí, nechybí ani Betlém s živými zvířaty, a děti mají jako každý rok možnost napsat Ježíškovi nebo navštívit vánoční dílnu.

Ochutnat můžete staročeské trdlo, vánoční punč a další speciality, nebo nakoupit i menší vánoční dárky, například ručně vyráběnou ozdobu. Vybere si určitě každý, sortiment je široký, prodavači sice zmrzlí, ale usměvaví.

Atmosféru vánočních trhů si na Staroměstském náměstí bude možné vychutnat do začátku ledna.

Otevírací doba:

všední dny: 9 – 19 hodin
víkendy: 9 – 20 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce v Praze: Na Staroměstském náměstí už září symbol pražských Vánoc. Letos jsou trhy inspirovány secesí