Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoce v Dánsku: Dánové zahánějí skřítky a stromek zdobí tajně

Linda Svobodová

Linda Svobodová

12. 12. 2011

Pro Dány jsou Vánoce nejdůležitějším svátkem. Aby to byly opravdové svátky klidu a míru, musí si lidé napřed udobřit nezbedné skřítky Julenisse.

FOTO: Dánský Julemanden (Vánoční muž), Zdroj: youtube.com

Dánský Julemanden je podobný americkému Santa Clausovi, Zdroj: youtube.com

Dánové se do vánoční nálady dostanou už v průběhu adventu. O adventních nedělích se scházejí přátelé, společně zapalují svíčky na adventním věnci a dávají si drobné dárky. Dospělí navíc popíjejí horké červené víno s kořením a rozinkami.

Vánocům samotným se dánsky říká Juleaften. Jejich symbolem  je skřítek Nisse.  Ačkoliv je přes rok hodný a lidem pomáhá, o Vánocích si rád z lidí utahuje. Aby byly svátky nerušené, připravují Dánové pro Nisseho rýžový pudink, kterým si ho udobří.

Kdo nosí dárky?

Dárky nosí Julemanden, tedy Vánoční muž. Ten je podobný americkému Santa Clausovi. Julemanden žije v Grónsku, má rád rýžový pudink a jezdí na saních tažených soby. Jeho pomocníci jsou skřítkové Julenisse.

Zjistěte také, kdo nosí vánoční dárky dětem v Itálii

Štědrý den začíná rozsvícením vánočního stromku

Dánové si rádi vyhrají se sváteční výzdobou svých příbytků. Zdobí se ručně vyrobenými ozdobami z barevného papíru, dřeva nebo slámy.

Vánoční stromek tajně zdobí rodiče a děti se na něj smí podívat až před štědrovečerní večeří. K rozsvícení stromku se sejde celá rodina, zpívají se koledy a rozdávají dárky.

FOTO: Vánoční ozdoby

Dánové si s vánoční výzdobou umějí vyhrát, Zdroj: sxc.hu

Večeře začíná skořicovým rýžovým pudinkem zvaným Grod. Hlavním jídlem bývá husa nebo kachna plněná sušenými švestkami, červené zelí a zkaramelizované brambory.

Jak slaví Vánoce naši sousedé v Rakousku a co je tam hlavní složkou Štědrovečerní tabule

Potom následuje další pudink, tentokráte podávaný za studena. Jsou v něm nasekané mandle a kdo ve svojí porci objeví jedinou celou, dostane cenu. Stejně jako u nás přijde po večeři na řadu nejrůznější cukroví a koláče.

Jaké dárky si dávají Dánové?

Zatímco u nás vedou v hitparádě dárků ponožky, Dánové si nejraději dávají sběratelské vánoční talíře. Tato tradice vznikla už ve středověku, kdy bohatí lidé dávali svým služebným zdobné talíře se sušenkami a ovocem.

Vedle nešlápne ani ten, kdo daruje cokoliv s motivem vánočních skřítků Julenisse nebo státní vlajky.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Vánoce v Dánsku: Dánové zahánějí skřítky a stromek zdobí tajně