Menu
TOPZINE.cz
Sport

Vancouver uzavřel své brány, paralympiáda skončila

Martin Slabý

Martin Slabý

22. 3. 2010

vancouver-2010-paralympicsSportovní ruch na závodištích ve Vancouveru a Whistleru definitivně utichl. Po nedávné olympiádě zde byly v noci na pondělí našeho času slavnostně zakončeny i X. zimní paralympijské hry.

Logo paralympijských her ve Vancouveru Zdroj: www.vancouver2010.com

Logo paralympijských her ve Vancouveru Zdroj: vancouver2010.com

Poslední soutěžní den her se obešel už bez české účasti. Na programu byly sprinty běžeckých disciplín. V nich byli nejúspěšnější Rusové, kteří ukořistili osm z celkových osmnácti sprinterských medailí. Králem na vancouverských tratích byl ale někdo jiný.

Kanaďan Brian McKeever měl velkou šanci startovat i na olympiádě. I přes svůj zrakový handicap totiž figuroval v kanadské nominaci, do závodu na 50 km však trenér zvolil jinou čtveřici závodníků. Třicetiletý Kanaďan si ale zklamání z nesplněného snu vynahradil, když své tři paralympijské starty proměnil ve tři zlaté medaile. Postupně ovládl závody na dvacet a patnáct kilometrů i nedělní sprinty. Mezi ženami se stejný kousek povedl Vereně Benteleové z Německa, která si z Vancouveru odveze taktéž tři nejcennější kovy.

Logo českého paralympijského týmu Zdroj: www.paralympic.cz

Logo českého paralympijského týmu Zdroj: paralympic.cz

Vůbec nejúspěšnější sportovkyní ale byla jiná žena. Kanadská sjezdařka Lauren Woolstencroftová se postupně postavila na start všech pěti paralympijských disciplín a ve všech také v nejrychlejším čase protnula cílovou pásku. Osmadvacetiletá inženýrka, která se narodila bez levého předloktí a s nohama jen po kolena, tak napravila dojem z nepříliš výrazného vystoupení kanadských sjezdařů na olympiádě.

Pro české sportovce skončily paralympijské hry podobně jako ty turínské před čtyřmi lety. Stejně jako z Itálie si i z Kanady díky Anně Kulíškové přiveze česká výprava jednu medaili, kterou čtyřiadvacetiletá studentka získala za třetí místo v super – G. Nejlepším umístěním mezi muži bylo dvanácté místo Stanislava Losky v superkombinaci. Historicky první paralympijskou účast proměnili sledge hokejistépátou příčku. V medailovém pořadí národů jsou Češi dvacátí, nejlepší jsou s osmatřiceti cennými kovy reprezentanti Ruska před Německem a Kanadou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vancouver uzavřel své brány, paralympiáda skončila