Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Podívejte se, jak slaví Valentýna v Anglii, Číně nebo Saúdské Arábii

Eva Chytková

Eva Chytková

14. 2. 2012

Pro někoho jeFOTO: Valentýnský strom svatý Valentýn jen komerční záležitostí, pro některé významným dnem lásky. Ve světě je oslavován různě. V západních zemích tradičně, na východě ho slaví po svém.

FOTO: Valentýnský strom

V Americe nezdobí stromy pouze na Vánoce, ale i na Valentýna, Zdroj: Johntex, wikimedia.org

Datum 14. února je spjato se Spojenými státy, odkud svátek svatého Valentýna pochází. Valentýnská přání zde mají dlouholetou tradici již od 19. století. A právě na přáních lásky v Americe celý svátek stojí. Vyrábí se, malují a zdobí ručně nejrůznějšími doplňky a ornamenty. I když si Američané na svátku velmi zakládají, Valentýn tu není státním svátkem.

V Anglii je symbolem labuť

Anglický Valentýn je odlišný od amerického. Obyvatelé ostrovů věří, že čtrnáctý den v únoru si ptáci volí své partnery, zejména holubi a holubice. Proto je tedy hlavním symbolem svátku zamilovaných v Anglii holubice nebo labuť jako znak dlouhotrvajícího svazku a věrnosti.

V celé Velké Británii panuje přesvědčení, že pokud dívka vstane brzy ráno a dívá se na procházející muže, stane se jejím budoucím manželem ten, který na ni jako první pohlédne.

Ve Skotsku na oslavu lásky pořádají festival, na němž si mladí lidé losují z klobouku jméno vyvoleného. S ním následně protančí celý večer.

Čína a Japonsko slaví svátek po svém

FOTO: valentýnka

Zdroj: wikimedia.org

Ve východní Asii, hlavně v Číně a na Taiwanu, se svátek svatého Valentýna rozšířil až v 80. letech 20. století. Především jej slaví mladí lidé, kteří se snaží přiblížit západním trendům. Mimo klasického únorového svátku se ujal i speciální Qi Qiao Jie. Je tradičně datován na sedmý den sedmého měsíce lunárního kalendáře a je nazýván hlavním svátkem zamilovaných.

Nejoriginálnějšími způsoby oslav oplývá Japonsko a Saúdská Arábie. V zemi vycházejícího slunce obdarovávají 14. února pouze ženy muže, ti na oplátku obdarují ženy přesně za měsíc.

Čtěte také: Nejromantičtější místa Evropy vás okouzlí. A zařídí vám nejen polibky

Originalita Valentýna na Arabském poloostrově spočívá v úplně jiné záležitosti. Zde je svátek odsuzován jako oslava nemanželských vztahů. 14. únor je spojen s rabováním obchodů, které nabízejí valentýnky, červené růže nebo srdce.

Šperk a spodní prádlo jsou nejtypičtějšími dary ve Francii, Nizozemí, Německu a Polsku. V Británii je to naopak plyšová hračka, a to medvídek. V Turecku a Bulharsku jsou populární dárky ve tvaru srdce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se, jak slaví Valentýna v Anglii, Číně nebo Saúdské Arábii