Pro někoho je svatý Valentýn jen komerční záležitostí, pro některé významným dnem lásky. Ve světě je oslavován různě. V západních zemích tradičně, na východě ho slaví po svém.
Datum 14. února je spjato se Spojenými státy, odkud svátek svatého Valentýna pochází. Valentýnská přání zde mají dlouholetou tradici již od 19. století. A právě na přáních lásky v Americe celý svátek stojí. Vyrábí se, malují a zdobí ručně nejrůznějšími doplňky a ornamenty. I když si Američané na svátku velmi zakládají, Valentýn tu není státním svátkem.
V Anglii je symbolem labuť
Anglický Valentýn je odlišný od amerického. Obyvatelé ostrovů věří, že čtrnáctý den v únoru si ptáci volí své partnery, zejména holubi a holubice. Proto je tedy hlavním symbolem svátku zamilovaných v Anglii holubice nebo labuť jako znak dlouhotrvajícího svazku a věrnosti.
V celé Velké Británii panuje přesvědčení, že pokud dívka vstane brzy ráno a dívá se na procházející muže, stane se jejím budoucím manželem ten, který na ni jako první pohlédne.
Ve Skotsku na oslavu lásky pořádají festival, na němž si mladí lidé losují z klobouku jméno vyvoleného. S ním následně protančí celý večer.
Čína a Japonsko slaví svátek po svém
Ve východní Asii, hlavně v Číně a na Taiwanu, se svátek svatého Valentýna rozšířil až v 80. letech 20. století. Především jej slaví mladí lidé, kteří se snaží přiblížit západním trendům. Mimo klasického únorového svátku se ujal i speciální Qi Qiao Jie. Je tradičně datován na sedmý den sedmého měsíce lunárního kalendáře a je nazýván hlavním svátkem zamilovaných.
Nejoriginálnějšími způsoby oslav oplývá Japonsko a Saúdská Arábie. V zemi vycházejícího slunce obdarovávají 14. února pouze ženy muže, ti na oplátku obdarují ženy přesně za měsíc.
Čtěte také: Nejromantičtější místa Evropy vás okouzlí. A zařídí vám nejen polibky
Originalita Valentýna na Arabském poloostrově spočívá v úplně jiné záležitosti. Zde je svátek odsuzován jako oslava nemanželských vztahů. 14. únor je spojen s rabováním obchodů, které nabízejí valentýnky, červené růže nebo srdce.
Šperk a spodní prádlo jsou nejtypičtějšími dary ve Francii, Nizozemí, Německu a Polsku. V Británii je to naopak plyšová hračka, a to medvídek. V Turecku a Bulharsku jsou populární dárky ve tvaru srdce.
Napište komentář