Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Váhání Maggie Stiefvaterové. Bývalý feťák způsobí mezi vlky revoluci

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

19. 4. 2011

Váhání, druhý díl trilogie Vlci z Mercy Falls, navrací čtenáře do kruté minnesotské zimy a vlčí kůže. Maggie Stiefvaterová se do příběhu pořádně obula. Ale očividně má mnohem menší nožku, než si myslela.

Váhání navazuje na předchozí díl, Mrazení. Grace a Sam, oba vyléčení vlkodlaci, žijí na svém šťastném obláčku jen pro dva, ale pomalu se blíží bouřka. Grace podléhá prazvláštní chorobě, na Sama doléhají povinnosti vůdce smečky a do toho všeho jim vztah začínají kazit Graceini náhle konzervativní rodiče.

Isabel, Graceina kamarádka, se snaží vyrovnat se smrtí svého bratra, za niž cítí pochopitelný díl viny, a neodolatelně ji to táhne k novému přírůstku do smečky – bývalé hudební hvězdě a feťákovi Coleovi. Cole však má vlastních démonů dost a ani povahově není stavěný na to, aby tahal ostatní z potíží. Zdá se, že po dramatické zimě čeká obyvatele Mercy Falls ještě dramatičtější jaro. Ale to se opravdu jen zdá.

Zima je, zima je, zima je v Mercy Falls

Od minulého dílu se trilogie Vlci z Mercy Falls jemně pozměnila. Stále se jedná spíše o lyrický a melancholický romantický příběh, ale Maggie Stiefvaterová si očividně uvědomila, že na postavách Sama a Grace ji nemůže stavět věčně. Ona na nich v podstatě nestála ani v Mrazení. Už tehdy šlo o nemastné neslané postavy (Grace praktická, Sam emo fňukna), ale čelily netradiční situaci. Ve Váhání však hlavní lákadlo leží jinde.

Mrazení

Mrazení otevírá trilogii Vlci z Mercy Falls na dnešní poměry celkem netradičně. Postavy se nehoní za akcí, nestříká krev ani se netrhají končetiny. Jde spíše o něžný, melancholický příběh dvou mladých lidí postavených do bezvýchodné situace, v níž jeden z nich pravděpodobně zažívá poslední léto svého života, než se nadobro stane vlkem. Nicméně bez této situace by nebyl důvod knihu číst.

On v podstatě není ani tak. Je to koneckonců romantická fantasy, takže rozuzlení zápletky je nasnadě. Jedinou vábničkou, ale zároveň i odpuzovadlem, tak mohou být lyricky laděné popisy zimní krajiny v Minnesotě, rozbor pocitů hlavních hrdinů do poslední mrtě a docela zajímavý náhled na vlkodlactví jako takové. Silně však pochybuji, že by Mrazení mělo potenciál zařadit se mezi Top Ten knihy jakéhokoli čtenáře, milovníky romantické fantasy nevyjímaje. Přečíst se to dá, sem tam lze spoustu věcí přeskočit, ale vracet se k tomu nejspíš nikdo nebude.

Hodnocení: *** (50 %)

Do děje se zapojují další dva charaktery – Isabel a Cole. Oba značně psychicky poznamenaní, cyničtí, znalí trpkosti života i v mladém věku a oproti Samovi a Grace zajímaví a osvěžující. Oni a nikdo jiný drží svou bezprostředností a krutou upřímností čtenářovu pozornost po celou dobu četby. Svádí ho k tomu, aby přeskakoval stránky, na nichž se Grace a Sam trápí, že spolu nemůžou strávit noc a vzdychají po sobě v tichosti svých domovů.

Váhání od Maggie Stiefvaterové (obálka knihy)

Oproti Mrazení ubyla ještě jedna zásadní věc – zmizely meteorologické předpovědi, které v prvním díle doprovázely každou kapitolu a upozorňovaly čtenáře na to, kolik je zrovna v Minnesotě stupňů. Fascinace počasím a změnami teplot nicméně přetrvala a postavy se o venkovním mrazu alespoň baví, ačkoli na jednu větu přímé řeči připadají zhruba čtyři popisné. Dialogových přestřelek se čtenář opravdu nedočká. I těch několik hádek, které se v knize vyskytnou a mají potenciál být velmi dynamické, nakonec zbrzdí halda popisu týkajícího se výrazů v obličeji, mávání rukama a vzdychání.

Pokud si do této chvíle někdo myslel, že Vlci z Mercy Falls nejsou poctou emo hnutí, po přečtení několika Samových básní a písní musí zaručeně změnit názor. Nemluvě o tom, že melancholie, poraženectví a mouchy, sežerte si mě tryská z každé věty každého z hrdinů – kromě Isabel.

Potenciálně zajímavá a napínavá zápletka Graceiny nemoci se řeší jen tak mimochodem na zhruba posledních dvaceti stranách, aby skončila čistým řezem a otevřeným koncem. Nějak si nelze představit, kam až bude Sam schopný hnát své emo já. Ve Váhání stačily dva dny bez Grace, aby ho čtenář chtěl zabít, co teprve v posledním díle, Forever, v němž o Grace nevyhnutelně přijde? Jinak se totiž linearita příběhu ani vyřešit nedá. Možná že ho to postaví na nohy a stane se z něj sympatický hrdina i pro jinou generační skupinu než slečny se zeleno-růžovou hlavou, jedním okem zakrytým rovnou hřívou a návleky na předloktích. Snad.

Název originálu: Linger
Český název: Váhání
Autorka: Maggie Stiefvaterová
Překlad: Dominika Křesťanová
Obálka: Chistopher Stengel
Počet stran: 324
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 205 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Váhání Maggie Stiefvaterové. Bývalý feťák způsobí mezi vlky revoluci