Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Václav Havel proslavil krátké kalhoty. Styl, který se nosí dodnes

Anna Talašová

Anna Talašová

18. 12. 2011

Václav Havel zanechal ve světě mnoho stop. Jako disident, politik, dramatik a režisér je známý každému z nás. Pole jeho působnosti bylo ale širší. Václav Havel byl průkopníkem módního stylu, kterému propadli lidé po celém světě. Jsou to krátké kalhoty.

FOTO: Krátké kalhoty

Krátké kalhoty mají šťávu, Zdroj: thesartorialist.com

Většina z vás nejspíš nemá v živé paměti pátek 29. prosince 1989. Možná jste ještě ani nebyli na světě. Ten den ale vešel do dějin. Václav Havel byl zvolen prezidentem ČSSR a potom následovala památná přehlídka čestné stráže na nádvoří Pražského hradu. Tu prezident vykonal v krátkých kalhotách. Ve své době to byl výstřelek, který budil na tváři úsměv, ale ve skutečnosti to byl okamžik, který postavil módní průmysl na hlavu.

Čtěte víc o Václavu Havlovi

Bylo to faux pas, nebo skrytý záměr? Mistr etikety Ladislav Špaček vysvětluje situaci tak, že prezident zhubl a jelikož na sobě dlouho oblek neměl, padající kalhoty ho zaskočily. Těsně před přehlídkou si je prý vytáhl co nejvýše a čekal, že se postupně sesunou do správné polohy. Kalhoty ale hlavu státu zradily, když tvrdohlavě zůstaly nahoře.

Jak nosit krátké kalhoty

Ať už to bylo jakkoliv, krátké kalhoty se staly módním hitem. Ve větším měřítku jim přišli na chuť jako první Italové. Stačí se podívat na blog Scotta Schumana, kde se fotky italských gentlemanů objevují pravidelně. Italové se nebojí krátkých a upnutých kalhot ani saka, které vypadá, jako by se praním srazilo. Vše okoření barevnými ponožkami, které z krátkých kalhot vykukují. Ležérní a elegantní styl v jednom, kterému muži v našich končinách stále nepřišli na chuť.

FOTO: Krátké kalhoty

Krátké kalhoty se musí umět nosit

Možná proto si krátké kalhoty našly místo i v dámském šatníku. V dnešní době neuděláte chybu s téměř jakoukoliv délkou kalhot, pokud budou mít ten správný střih. Sázkou na jistotu jsou úzké až upnuté kalhoty v délce kamkoliv mezi kotníkem a kolenem. Dávno už neexistují jen tříčtvrteční nebo 7/8 kalhoty.

Ať už to bylo s krátkými kalhotami Václava Havla jakkoliv, děkujeme za to. A s trochou nadsázky můžeme na pana prezidenta vzpomínat i jako na stylového vizionáře a průkopníka módních trendů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Havel proslavil krátké kalhoty. Styl, který se nosí dodnes