Menu
TOPZINE.cz
Hudba

V Praze vystoupí saxofonista Charles Lloyd, jenž zde již hrál v roce 1967

Martin Faix

Martin Faix

25. 9. 2011

Charles LloydCharles Lloyd je jednou z hvězd letošního festivalu Struny podzimu. Ačkoli je mu již třiasedmdesát, jeho nová deska Mirror, kterou do Prahy přijede 30. října představit, je plná energie a nadšení.

Charles Lloyd

Charles Lloyd                                    Zdroj:www.charleslloyd.com

Jen málokterý hudebník toho stihl za život tolik, kolik toho udělal Charles Lloyd. Již jako velmi mladý muzikant si zahrál v kapele bluesového kytaristy B.B. Kinga či bubeníka Chica Hamiltona.

Čtěte také: Avishai Cohen zahraje dvakrát na pražském festivale Struny podzimu 2011

V 60. letech poté začal rozvíjet vlastní kariéru. Hrál v kapele saxofonisty Cannonbala Adderleyho, u kterého tehdy začínalo mnoho mladých a nadějných jazzových hráčů. Z těch známějších by se dal jmenoval například Joe Zawinul. Po odchodu z Adderleyho kapely začal  experimentovat s free jazzem, soulem a post bopem.

V této době se také střetl s nastupující mladou generací jazzmanů. Své první dvě desky nahrál s klavíristou Herbiem Hancockem a kontrabasistou Ronem Carterem.

V roce 1967 vystoupil Charles Lloyd také v Československu

Pro české publikum bude ale zřejmě nejzajímavější připomenutí Lloydova koncertu v roce 1967 v Československu, kam s ním přijeli i pianista Keith Jarret a bubeník Jack DeJohnette. Nejoceňovanějším počinem s touto sestavou je album Forest Flower z roku 1966.

Čtěte také o koncertech západních hudebníků v komunistických státech

Koncert z Československa si můžete přiblížit ukázkou sice z jiného vystoupení z té doby, nicméně sestava na videu je stejná jako tehdy v Praze.

[Youtube]zXtkxiFNOO0[/Youtube]

Lloydova hra se vyznačuje procítěným až baladickým stylem hry, který však obohacuje někdy až o rockové prvky za perfektního frázování. Ačkoli dnes již není úplně považován za nějakého většího jazzového inovátora, svůj unikátní styl si udržel Charles Lloyd dodnes.

V 70. letech se objevuje na některých rockových nahrávkách

Ačkoli je znám především jako jazzový umělec, zahostoval i na některých rockových nahrávkách jako například u skupiny Beach Boys či Doors. U Doors tomu bylo na desce Full Circle z roku 1972.

[Youtube]Fn0xsx7r108[/Youtube]

V jeho nové kapele s názvem New Quartet ho doprovází trojice mladých talentovaných hudebníků. Na klavír zde hraje Jason Moran, jako bubeník se představí Eric Harland a sestavu pak uzavírá kontrabasista Reuben Rogers. Tato živelná sestava přijede do Prahy představit zatím poslední svůj počin – desku Mirror, která loni vyšla na prestižním labelu ECM.

Vstupenky na koncert Charlese Lloyda jsou v prodeji online

Koncert Charlese Lloyda se uskuteční 30. října v 19:30 v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Vstupenky se pohybují v ceně od 200 do 700 Kč a jsou dostupné v síti Ticketpro.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Praze vystoupí saxofonista Charles Lloyd, jenž zde již hrál v roce 1967