Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Avishai Cohen zahraje dvakrát na pražském festivale Struny podzimu 2011

Martin Faix

Martin Faix

21. 9. 2011

avishai cohenPůvodem izraelský umělec Avishai Cohen patří mezi nejvýznamnější jazzové hudebníky na světě. A právě on v rámci festivalu Struny podzimu vystoupí 12.října v divadle Hybernia.

avishai cohen

Avishai Cohen Zdroj: myspace.com

Avishai Cohen začínal jako člen kapely klavíristy Chicka Corey, který ho v roce 1996 objevil a okamžitě přijal do svého tehdy nově vznikajícho akustického projektu. S Coreou hrál sedm let a za tu dobu si získal respekt jak mezi kritiky a posluchači, tak i mezi ostatními jazzovými muzikanty, kteří si ho začali zvát na hostování na své nahrávky.

[Youtube]v1n8n3HiPmw[/Youtube]

Ačkoli na většině svých skladeb vystupuje s kontrabasem, nedělá mu problém vzít do ruky také baskytaru. Je tak jeden z mála basistů, kteří hrají na oba tyto nástroje.

Základem jeho hudby je fůze jazzu, arabské a vážné hudby

Avishai Cohen začal rozjíždět vlastní hudební kariéru ještě v době svého působení v Coreově skupině, nicméně největšího ohlasu se dočkal se svojí deskou Continuo v roce 2006. Tehdy se definitivně potvrdila jeho hráčská i skladatelská originalita.

[Youtube]0DMloMLXpaA[/Youtube]

Fůzí jazzu, židovských a arabských hudebních motivů, ale také vážné hudby a zajímavými rytmickými skladbami dokázal zaujmout široké publikum.

Čtěte také: Chick Corea a Gary Burton očarovali publikum hravým jazzem

Tento postup později dovedl k dokonalosti na desce Aurora, která vyšla v roce 2009. Na tomto albu se poprvé projevuje Cohen i jako zpěvák a překvapivě tak obohacuje své desky o další zajímavý prvek. Zároveň však tím částečně ustupuje z oné progresivní linie, které se do té doby držel, a začíná se obracet spíše k popovějšímu publiku.

Vstupenky na festival Struny podzimu můžete zakoupit online

Vyvrcholením této jeho tendence je zatím poslední deska Seven Seas, kterou přijede představit v rámci festivalu Struny podzimu 12.října do pražského divadla Hybernia. Vstupenky na jeho koncert byly vyprodány krátce před zahájením prodeje, nicméně pořadatelé vyjednali druhý jeho koncert v ten samý den, tudíž by neměl být problém lístky sehnat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Avishai Cohen zahraje dvakrát na pražském festivale Struny podzimu 2011