Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Budějovicích uvedou Oidipa. Antické drama dostane moderní kabát

Hana Švarcová

Hana Švarcová

25. 1. 2013

FOTO: Sofoklova Oidipa uvede Jihočeské divadlo v Českých BudějovicíchNa pátek 25. ledna připravilo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích premiéru slavného antického dramatu. Jihočeskou scénu ovládne Sofoklův Oidipus se svým tragickým osudem. 

FOTO: Sofoklova Oidipa uvede Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích

Oidipús získá v Budějovicích postapokalypické kulisy. Zdroj: Patrik Borecký, Jihočeské divadlo

Režie se ujal Martin Glaser, dvorní režisér českobudějovické scény. Na jevišti v jihočeské metropoli se Oidipus objeví vůbec poprvé.

Recenzujeme: Kivá cadla sklidila úspěch

Královský syn si ihned po narození vyslechne tragickou věštbu. Kvůli tomu jej rodiče odsoudí k smrti. Kat se však nad malým Oidipem slituje a daruje mu život, čímž jej odsoudí k naplnění nemilosrdného osudu a tragickému konci.

FOTO: Sofoklova Oidipa uvede českobudějovické Jihočeské divadlo

Oidipús nenabízí příliš možností k smíchu.

Jihočeské divadlo hledá nové způsoby, jak by antickou tragédii přiblížilo současnému divákovi. Režisér Martin Glaser k nové inscenaci říká, že pieta nemá smysl, protože vede pouze do divadelního muzea. Hledal proto způsob, jak diváky přesvědčit o tom, že příběh napsaný před dvěma a půl tisíci lety se jich může intenzivně týkat i dnes.

S cílem podpořit modernost inscenace vytvořil rafinovanou filmovou projekci režisér Tomáš Luňák, který režíroval film Alois Nebel.

Jan Hušek v roli Oidipa v Jihočeském divadle

Zmar a beznaděj čpí z každého detailu.

V roli Oidipa se představí Jan Hušek. Jeden z nejmladších členů jihočeského souboru sbíral zkušenosti v pražském Národním divadle i na Letních shakespearovských slavnostech. Oidipovu matku a manželku Iokasté ztvární Věra Hlaváčková. Ondřej Volejník se představí jako Kreón, vládce Théb.

V inscenaci Oidipús však není hlavních rolí. Všichni herci zůstanou po celou dobu na jevišti a ztvární rolí několik.

Oidipús, Jihočeské divadlo, autor: Sofoklés, režie: Martin Glaser, hrají: Jan Hušek, Věra Hlaváčková, Ondřej Volejník, Petr Šporcl, Bibiana Šimonová a Pavel Oubram

Premiéra: pátek: 25. ledna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Budějovicích uvedou Oidipa. Antické drama dostane moderní kabát