Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Kivá cadla poprvé na české scéně. Hravá groteska sklidila úspěch

Věra Hlaváčková v premiéře Kivá cadlaJihočeské divadlo představilo divákům grotesku s názvem Kivá cadla. Inscenace s tematikou domácího násilí a ostrým humorem získala srdce diváků, kteří herce odměnili bujarým potleskem. Kivá cadla zrežíroval bulharský režisér Nikolaj Penev.

FOTO:Věra Hlaváčková v hlavní roli Claire

Hlavní roli zmatené Claire, která si ze svého života nic nepamatuje, ztvárnila Věra Hlaváčková. Zdroj: Petr Neubert, jihoceskedivadlo.cz

Hra Kivá cadla vychází z předlohy amerického dramatika, scenáristy, textaře a nositele Pulitzerovy ceny za drama Rabbit hole (Králičí nora) Davida Lindsay-Abairea. Americký autor byl na české scéně uveden prvně, i když právě jeho hra Kivá cadla patří ve Spojených státech k divácky oblíbeným.

Jihočeské divadlo neudělalo chybu při výběru této grotesky. Inscenace navozuje příjemnou atmosféru a její zdánlivě jednoduchý děj diváka nadchne. Ve skutečnosti pak divákovi na konci představení dojde, jak důmyslně ukazuje krutý obraz skutečnosti a s jak ostrým humorem hra pracuje.

FOTO: Jan Hušek, Jan Dvořák a Taťána Kupcová

Jan Hušek ukázal divákům, jak náročné může být, když máte doma dospívajícího, který se vymyká kontrole

Režisér Nikolaj Penev zvolil do inscenace dobré obsazení. Všech sedm postav ztvárnili herci, kteří se do rolí absolutně vžili. Nejlepší herecký výkon předvedla Věra Hlaváčková, jež ztvárnila hlavní Claire. Hlaváčková si roli Claire, která si nic nepamatuje a každé ráno zjišťuje, kým je, velice užívala. Bylo na ní zřejmé, že jí role dobře sedí. Amnestie i humor, který k postavě patří, Hlaváčková naservírovala na zlatém podnose a působila u toho nenuceně a velmi uvolněně.

Velice se zdařilo ztvárnění Kennyho hercem Janem Huškem. Kenny, syn Claire, prochází obdobím puberty a svému okolí ztěžuje život. Všem rodičům, kteří doma bědují nad svými dětmi, Hušek ukázal, že by mohlo být i hůř. Hušek působil velmi důvěryhodně a přirozeně.

FOTO: Daniela Bambasová a Roman Nevěčný

Postavu šišlající maminky, díky níž dostala inscenace název, ztvárnila Daniela Bambasová

Velmi dobře utvořila Marta Roszkopfová prostředí, ve kterém se herci pohybovali. Když se měnila scéna navozující domáckou atmosféru, bylo pro diváky snadné se orientovat. Roszkopfová měla na starosti mimo jiné i kostýmy.

Inscenace Kivá cadla působila velmi uvolněně a byla na ní znát tvrdá práce jak ze strany režiséra, tak ze strany herců. Ačkoliv by se některé scény mohly zdát zmatečné, vždy se hercům podařilo zasvětit diváky zpět do děje, aniž by narušili celkový dojem z inscenace.

Kivá cadla

Jihočeské divadlo (Dr. Stejskala 424, České Budějovice)

Autor: David Lindsay-Abaire

Režie: Nikolaj Penev

Hrají: Věra Hlaváčková, Jan Dvořák, Jan Hušek, Daniela Bambasová, Roman Nevěčný, Václav Liška, Taťána Kupcová

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kivá cadla poprvé na české scéně. Hravá groteska sklidila úspěch