Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Uznávaný režisér Tran Anh Hung se rozhodl natočit film, kterému nebude rozumět

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

27. 11. 2010

Norwegian wood, Zdroj: youtube.comNatočit úspěšnou adaptaci bestselleru, jakým je Norwegian Wood (Norské dřevo), může být tvrdým oříškem pro nejednoho režiséra. Zkuste ale natočit film v jazyce, kterému nerozumíte. Tohoto úkolu se chopil vietnamsko-francouzský režisér Tran Anh Hung.

Norwegian wood, Zdroj: youtube.com

Tran Anh Hung s herci na BFF, Zdroj: youtube.com

Tran Anh Hung se rozhodl čelit této výzvě statečně a pokusil se převést příběh velké lásky a ztráty, známého japonského autora Harukiho Murakamiho, na filmové plátno 23 let poté, co se díky ní autor celosvětově proslavil.

Tran, který v roce 1995 získal hlavní cenu na Benátském filmovém festivalu za svůj snímek Cyclo, prohlásil, že nikdy nebylo jeho záměrem přemístit děj novely z Japonska nebo jej dokonce natočit v jiném než japonském jazyce.

Norwegian wood, Zdroj: youtube.com

První, nebo druhá? Která je ta pravá?

Nejprve Tran zpracoval scénář ve francouzštině, přeložil jej do angličtiny, eventuelně do japonštiny a spoléhal na pomoc svého producenta při komunikaci s herci, kteří jsou pochopitelně Japonci.

Spolupráce s autorem knihy

˶Murakami byl velmi otevřený a svolný k natočení adaptace jeho novely v jakémkoli jazyce a na libovolném místě na světě˝, sdělil během interview v Japonsku. ˶Já jsem ale řekl, že chci pro film japonské tváře, protože právě ty mě na knize nejvíce přitahovaly˝, vyjádřil se Tran.

Murakami se však zprvu zdráhal nechat novelu upravit pro velké plátno, a tak Tranovi a jeho producentovi Shinjimu Ogawovi trvalo dlouhé čtyři roky, než získali po několika desítkách setkání a sáhodlouhých diskuzí ohledně scénáře, autorův souhlas.

Norwegian Wood, který měl premiéru na Benátském filmovém festivalu v září tohoto roku, je prvním dílem od Murakamiho, které bylo doposud zfilmováno. Nicméně Tran necítí žádný tlak ze strany Murakamiho fanoušků, jenž by kdekdo mohl očekávat díky obrovské popularitě, které kniha dosáhla.

˶Kniha je kniha a film je film. Důležité je natočit dobrý film˝, řekl Tran.

Tragická láska a životní rozhodnutí

Děj knihy i filmu se odehrává kolem roku 1960 na pozadí studentských protestů. Norwegian Wood se točí kolem vysokoškolského studenta Toruho Watanabeho (Kenichi Matsuyama) a jeho první lásky Naoko, přítelkyně jeho nejlepšího přítele Kizukiho, který záhy spáchá sebevraždu.

Když se Naoko (Rinko Kikuchi) stále nemůže vzpamatovat z Kizukiho smrti a rozhodne se opustit školu, vrátit se domů a zotavit se ze svého žalu, najde Toru zalíbení ve své spolužačce Midori (Kiko Mizuhara), která představuje pravý opak Naoko.

Norwegian wood, Zdroj: youtube.com

Nikdy není nic tak, jak si vysníme

Obsazení Kikuchi, nominované v roce 2006 na Oscara za film Babel, do role Naoko mělo velmi významný dopad na konečné obsazení herců, jelikož všichni ostatní byli vybíráni tak, aby seděli k charakteru Kikuchi.

Tran, který se stal režisérem, protože miluje kino, se nikdy o tvorbě filmů nezmiňoval jako o dlouhé cestě, jež vyžaduje kuráž a je dlážděna mnoha výmoly.

Ale dodává, že trocha štěstí nikdy nezaškodí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uznávaný režisér Tran Anh Hung se rozhodl natočit film, kterému nebude rozumět