Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Už 10 let malují kávou. Podívejte se, co všechno je možné

Redakce

Redakce

30. 1. 2012

OBR: Must have coffeeUrčitě se vám někdy stalo, že jste si poznámku polili kávou, nebo jste si nechtěně na důležitý papír obtiskli dno hrnečku. Američtí manželé Angela Sarkela a Andrew Saurovi se nechali takovou náhodou inspirovat a už deset let malují obrazy kávou.

OBR: Must have coffe

Káva jako inspirace, Zdroj: justcoffeeart.com

Na tento nápad přišli Saurovi v létě 2000. Podnětem bylo zamluvení termínu umělecké prezentace v kavárně Beaner’s Central v Duluthu. I přesto, že se první obraz moc nepovedl, jak přiznala Angela, měli úspěch a hned na první výstavě prodali všechny obrazy. Saurovi vyvinuli metodou pokusu a omylu unikátní techniku malby, která využívá tmavé odstíny 100% kávy, odstíny světlejší získají mícháním s vodou. Tím je technika blízká akvarelu, zatímco vlastnosti kávového pigmentu se blíží akrylu. V této kombinaci spočívá unikátnost techniky.

Rodinný život v odstínech černé kávy

Angela Sarkela-Saur vystudovala v Duluthu, kde oba dodnes žijí i tvoří, management, Andrew grafický design. Na většině děl pracují společně, což činí jejich díla ještě zajímavější. Společné práce korunují podpisy obou umělců. Náměty obrazů se točí kolem jejich společného života. Inspirací jsou si tak nejen manželé navzájem, ale i jejich děti, pejsek a hlavně káva, které je věnováno velké množství děl. V jejich webové galerii nalezneme bezpočet obrazů hrníčků, konviček a kaváren.

OBR: Fanoušek číslo 1

Manželé malují běžné denní situace

Společné tvoření vzbudilo brzy zájem veřejnosti. Zprvu svá díla vystavovali a prodávali v malých kavárnách v Americe. Později mohli své umění představit v zámoří, ve Finsku, v Řecku, Malawi, Itálii, na Taiwanu a procestovali s ním dlouhou řadu zemí po celém světě. V roce 2009 byli pozváni na HOST Expo, největší festival pohostinství na světě, aby předvedli svůj originální tvůrčí postup.

Káva spojuje. Na celém světě jsou miliony lidí, kteří si nedokáží představit setkání s přáteli bez šálku kávy. Tímto oblíbeným požitkem se Saurovi nechávají inspirovat a právě to dělá jejich umění tak populárním.

OBR: Zloděj muffinů

Příběhy ze života dvou originálních umělců

Čtěte také o umělkyni, která vytváří portréty hudebníků z magnetofonových pásek

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Už 10 let malují kávou. Podívejte se, co všechno je možné