Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Neuvěřitelné portréty hudebníků! Jsou vyrobené z kazetových pásek

Eva Csémyová

Eva Csémyová

7. 1. 2012

Doba walkmanů a videorekordérů je už dávno pryč. Co však udělat se starými kazetami? Americká umělkyně našla na tuto otázku odpověď – vytváří z nich originální portréty slavných hudebníků.

OBR: Jimi Hendrix

Portrét Jimiho Hendrixe se zjevuje jako duch z kazet. Zdroj: iri5.com

Erika Iris Simmons, vystupující pod uměleckou přezdívkou iri5, pochází z americké Atlanty. Přestože je v oboru umělecké tvorby samouk, její netradiční obrazy ji rychle proslavily po celém světě. Jak sama říká, příliš si neoblíbila klasickou malbu pomocí štětce a barvy. Namísto toho svá díla tvoří nejraději ze starých kazet nebo filmových pásek.

Její obrazy jsou vytvořeny technikou nejvíce podobnou metodě koláže. Z kazet nejprve opatrně vytáhne pásku, kterou potom naaranžuje do požadovaného tvaru a postupně jí lepí na papír, který jí slouží jako podložka. Pokud je to pro dokonalý výsledek potřeba, pásku i stříhá.

OBR: She loves me

Erika nepohrdne ani páskami na cívkách.

Většina z jejích výtvorů představuje portréty osobností, které jsou pro ni nějakým způsobem spojené s předmětem, z něhož vznikly. Sérii kazetových portrétů Erika nazývá „The Ghost in the Machine“, neboli o něco méně poeticky v češtině Duch ve stroji.

Jiný způsob, jak slyšet hudbu

Důvodem, proč tvoří tuto sérii, je zajímavá úvaha. „O kazetové pásce přemýšlím jako o mysli, data na ní potom jsou naše myšlenky. To, že vezmu pásku představující paměť a přetvořím ji do viditelné podoby lidské tváře, je můj způsob, jak najít „Ghost in the Machine“. Líbí se mi také to, že když se podíváte třeba na portrét Jimi Hendrixe vyrobený z kazetové pásky, můžete téměř slyšet jeho hudbu.“

Pokud tedy máte doma staré kazety, nyní už víte, jak z nich můžete snadno vytvořit umělecké dílo. Než se ale pustíte do hledání nůžek a lepidla, nezapomeňte se zeptat ostatních členů rodiny, jestli vaše nadšení pro destrukci rodinné sbírky kazet a VHS sdílejí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neuvěřitelné portréty hudebníků! Jsou vyrobené z kazetových pásek