Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Útok na věžák na DVD: Pouliční gang jede proti mimozemským vetřelcům

Jaroslav Jičínský

Jaroslav Jičínský

24. 12. 2011

Na Zemi opět ve filmu zaútočí vesmírní nepřátelé. Nová britská sci-fi komedie je ovšem sympaticky netypická.

Foto: Attack the Block

Bylo nás pět. Zdroj: distributor filmu

Film

Partička pěti pouličních výrostků z londýnského předměstí v čele s Mosesem (John Boyega) přepadne mladou učitelku Sam (Jodie Whittaker). Při jejich zločinu je ale vyruší pád podivného stvoření z noční oblohy. Moses podivnou potvoru ubije a celý gang se shodne na tom, že se jedná o mimozemšťana.

Joe Cornish je britský komik a scénárista, který touto mimozemskou komedií debutoval jako režisér. Mnohokrát spolupracoval s úspěšným režisérem Edgarem Wrightem, který Útok na věžák produkoval.

Svůj objev pak jdou hrdě oznámit sousedovi z chudinského věžáku, drogovému dealerovi Ronovi (Nick Frost). Pětice netuší, že jejich obětí byla ufounská samice, jejíž smrt budou chtít krvežízniví emzáci pomstít. Partička tak bude čelit nejen odplatě monster z vesmíru, ale i policejním hlídkám a hlavě lokálního podsvětí. Tahle noc bude dlouhá…

Útok na věžák na první pohled vypadá jako malý béčkový film, o který by zavadili snad jen skalní fanoušci komika Nicka Frosta (tentokrát bez svého souputníka Simona Pegga). Jeho prošumění divákovou hlavou by však byla jen a jen škoda, protože nabízí tuplovanou porci zábavy.

Jistě, trikové efekty sice nedosahují úrovně hollywoodské produkce, výtvarné pojetí ufonů jako přerostlých chlupáčů je ovšem příjemnou změnou oproti tradičním zeleným hubeňourům. Stejně tak se vyplatilo netradiční zasazení děje do prostředí předměstských paneláků, ve kterých partička náctiletých chuligánů trousí hlášky jak z filmu s Brucem Willisem.

Ufon, Nick Frost a dobrý humor? To už tu jednou bylo. Emzácká komedie Paul sklízela úspěchy!

Ironický nadhled se nese celým snímkem (salvy smíchu vyvolá například scéna, kdy se kluci ze sousedství pokoušejí zneškodnit mimozemšťana stříkací pistolkou), přesto se nejedná o čistokrevnou parodii, která by shazovala celý sci-fi žánr. Spíše se dočkáte šibalského pomrkávání ze strany tvůrců.

Foto: Attack the Block John Boyega

Meziplanetární souboj v zírání

Kdo hledá klasickou válku světů s typickými hrdiny a detailně propracovanými efekty, ať zkusí jinde. Není však zárukou, že se pobaví tak dobře jako u Útoku na věžák.

DVD

Obrázek na obalu DVD láká na napínavé dobrodružství, které si kromě originálního znění můžete pustit i s celkem slušným českým dabingem.

Disk samotný je bonusy poměrně pěkně vybaven. Na výběr se nabízí hodinový film o filmu, dvě série záběrů z natáčení, komentáře režiséra, herců a producenta. Nejzajímavější jsou ale Cornishem komentované storyboardy nezfilmovaných scén, bohužel bez české podpory.

Útok na věžák (Attack the Block)

Komedie / Horor / Sci-fi
VB, 2011, 85 min

Režie: Joe Cornish
Hrají: John Boyega, Jodie Whittaker, Nick Frost, Luke Treadaway, Paige Meade, Adam Leese, Alex Esmail, Leeon Jones

Zvuk: český, anglický, polský, maďarský
Titulky: české, slovenské, polské, maďarské, bulharské
Bonusy: Komentáře filmařů a herců, Za Věžákem, Film o monstrech, Seznamte se s gangem, Nezfilmovaná akce, To je rap, Trailery

Hodnocení filmu: 4*
Hodnocení DVD: 4*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Útok na věžák na DVD: Pouliční gang jede proti mimozemským vetřelcům