Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bin Ládin nezemřel! Jeho kariéra bude pokračovat ve filmovém průmyslu

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

3. 5. 2011

Dlouholetá honba USA za skalpem nejhledanějšího teroristy světa, Usámy bin Ládina, před několika málo hodinami skončila. Americké komando ho odeslalo na onen svět a západní kultura tak může slavit velké „vítězství“. Smrt bin Ládina má překvapivě velký dopad také na filmový průmysl.

Usáma bin Ládin na castingu, zdroj: youtube.com

Oscarová režisérka Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude) již nějaký ten pátek připravuje malý nezávislý snímek Kill Bin Laden. Spolu se svým dvorním scenáristou Markem Boalem původně připravili zápletku točící se okolo neúspěšného lovu na teroristické líhně bezprostředně následujícího po 11. září. Plánovaný nejednoznačný závěr měl v obecenstvu vyvolat diskuzi o smysluplnosti válečného počínání USA.

Ládinova smrt čeká všude

Aktuální světové dění ale do již hotového scénáře nemilosrdně zasáhlo. Podle posledních zpráv tvůrčí duo rozhodlo o radikálním přepracování příběhu. Boal v současné době usilovně pracuje na nové verzi scénáře, která bude obsahovat závěrečné akční inferno končící bin Ládinovou smrtí. Z přemýšlivého a otázky kladoucího filmu se tak stal během několika dní akční flák ne nepodobný spoustě jiných válečných počinů.

V rukách zkušených tvůrců, jakými Bigelow a Boal bezpochyby jsou, se samozřejmě i na první pohled obyčejná zápletka může proměnit ve zlato. To bezchybně dokázali v oscarovém hitu Smrt čeká všude, který po scenáristické stránce vydal stěží na krátkometrážní film.

Zabití bin Ládina dále otevírá obrovské možnosti pro celou řadu dalších filmařů. Potenciál celé látky je obrovský a zejména u zručných dokumentaristů se bude jistě jednat o vyhledávané téma. Hollywoodské verze příběhu na sebe také nenechají dlouho čekat.

Konspirace a humor kam se podíváš

Nejslavnější terorista světa ale není filmovým fanoušků neznámou postavou. Jeho charakter se objevil v celé řadě parodií a nechyběl ani v čistokrevně komediální hollywoodské řachandě s názvem Tere bin Laden, která představovala černohumorný satirický pohled na téma terorismu.

Poslední kapitolou, která se z filmařského hlediska ve spojitosti s bin Ládinem nabízí, je téma konspiračních teorií. Prakticky ihned po oznámení jeho smrti se objevila celá řada odborných názorů, že se jedná o podvrh s cílem posílit politickou pozici USA. Například v rukách dokumentaristy Michaela Moora by se toto téma mohlo přerodit v kousavý a řádně vtipný filmový kousek. Přes všechny teorie a spekulace je už dnes jasné, že jména Usáma bin Ládin se v budoucnu jen tak nezbavíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bin Ládin nezemřel! Jeho kariéra bude pokračovat ve filmovém průmyslu