Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Uriah Heep: Češi jsou vášniví rockeři, kteří umí uvařit nejlepší pivo

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

3. 10. 2011

FOTO: Mick Box, Uriah Heep!Exkluzivní rozhovor!Britské hard rockové stálice Uriah Heep koncertují již čtyřicet dva let. Dokázali probudit rockovou vášeň u milionů fanoušků. V exkluzivním rozhovoru s Mickem Boxem jsme se ptali především na Uriáše a Českou republiku.

FOTO: Mick Box, Uriah Heep

Mick Box, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Do České republiky se vracíte téměř každý rok. Někdy je to i víckrát během jednoho roku. Má na vaše časté koncertování v naší republice vliv také manželka Bernieho Shawa? Údajně pochází právě z České republiky…

Ano, Bernie se skutečně oženil s českou dámou. Jmenuje se Radka. Ale ona není tím důvodem, proč tak často jezdíme do České republiky. Máme v Česku dobrou fanouškovskou základnu. A navíc si nás žádají čeští promotéři, kteří jsou v kontaktu s naším agentem v Londýně. Společně potom domlouvají každou show.

Jak na vás působí české publikum v porovnání s jinými?

České publikum oplývá obrovským nadšením a je na nich poznat, že naši hudbu opravdu milují. Proto je pro nás vždy velkým potěšením u vás hrát. Češi pociťují stejnou vášeň při poslechu rockové hudby, jakou cítíme i my, když ji hrajeme. A spojení těchto dvou faktorů vždycky slibuje úžasnou atmosféru.

Víte něco o českém rocku nebo metalu? Znáte nějaké české muzikanty?

Bohužel. Mrzí mě to, ale musím říct ne. Omlouvám se.

Máte rádi Českou republiku? Jak se v naší zemi cítíte?

Ano, máme to u vás moc rádi! Vždycky jsme se tu měli báječně a vaše pivo je výjimečně dobré. (smích)

Vystupovali jste na jednom z našich největších festivalů, Masters of Rock. Festival se konal ve Vizovicích. Stihli jste navštívit vinné sklípky a ochutnat slivovici?

Ano, ano, to byl fantastický festival. Myslím, že jsme vystupovali s našimi přáteli Motörhead. Ano, bylo to tak, pokud mi ještě dobře slouží paměť. Bohužel jsme ale neměli dost času, abychom nějaký sklípek navštívili. Vím jen to, že Bernie jako jediný ochutnal slivovici a že mu vážně chutnala.

Čtěte také: Uriah Heep ve Vltavské ukázali, jak vypadá správný rockový koncert

Dříve byl vaším patrně nejproduktivnějším autorem písní Ken Hensley. Kdo převzal jeho roli?

To je pravda, Ken byl v psaní písní velmi produktivní, když byl ještě členem kapely. Nyní ale tyto povinnosti převzali Phil Lanzon a Trevor Bolder. Také já píšu nové kousky.

Jaké jsou vaše vztahy s Kenem? Jste dnes přátelé?

Naše cesty se již neprotínají. Já jsem většinu času na turné. On žije ve Španělsku, já v Británii. Občas si ale alespoň napíšeme e-mail.

Jste jediným členem kapely, který stál u jejího zrodu. Jaké období uriášovské historie máte nejradši? Proč?

Současnost! Protože stále děláme to, co milujeme – tedy hudbu. Minulost už je za námi. Jsem velmi pyšný na naše úspěchy, ale vždy se dívám dopředu.

FOTO: Uriah Heep

Uriah Heep Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Jaké album považujete vy osobně za vaše nejlepší?

Raději bych nechal odpovědět fanoušky. Nikdy nebudu moci zodpovědět tuto otázku, protože všechny desky jsou pro mě vzácné. Každá možná poněkud jiným způsobem, ale všechny pro mě znamenají mnoho.

Existuje něco ve světě hudby, co opravdu nenávidíte?

Nesnáším, když vzniká hudba, která je mimo. Když spolu jednotlivé nástroje a zpěv neladí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uriah Heep: Češi jsou vášniví rockeři, kteří umí uvařit nejlepší pivo